Європейська комісія підтвердила, що Україна виконала всі додаткові кроки-реформи і інституція підтримує початок переговорів про вступ країни до ЄС, повідомив премʼєр-міністр Денис Шмигаль. За його словами, ЄК надала позитивну оцінку євроінтеграційного прогресу України.
Брюссель наполягає на тому, щоб офіційні переговори з Києвом розпочалися цього місяця, щоб продемонструвати підтримку зруйнованій війною країні до того, як Угорщина візьме на себе головування в блоці.
Як створити продукт, який полюблять клієнти? Отримайте цінні поради та інсайти від співвласників monobank™ – Олега Гороховського та Михайла Рогальського. Купуйте квиток на Форум підприємців, який відбудеться 27 червня.
Ключові факти
- У висновку Єврокомісії йдеться про те, що Україна продовжує системні зусилля щодо приєднання до ЄС та виконала всі чотири додаткових кроки-реформи, повідомив очільник Кабміну.
- «Тепер ми очікуємо від наших європейський партнерів наступний крок – початок переговорів про членство в Євросоюзі вже цього місяця», – сказав Шмигаль.
- Речник Єврокомісії Ана Пісонеро підтвердила, що ЄК надала позитивну усну оцінку щодо прогресу євроінтеграційних реформ України та Молдови, викладених у листопадовому звіті про розширення ЄС, пише «Європейська правда».
- Пісонеро пояснила, що Київ досяг необхідних критеріїв у визначених сферах – антикорупційній, контролю за політичним лобізмом, прозорості статків посадовців та у сфері забезпечення прав нацменшин.
- Водночас поки що постійні представники країн-членів Європейського Союзу не змогли ухвалити рішення щодо рекомендацій Єврокомісії розпочати переговори про вступ до ЄС з Україною, оскільки Угорщина знову виступила із запереченнями.
- Обговорення продовжиться наступного тижня, повідомив агентству «Інтерфакс-Україна» після завершення засідання Комітету постійних представників високопоставлений європейський дипломат.
Контекст
Україна подала заявку на членство в ЄС 28 лютого 2022 року, на п’ятий день повномасштабного вторгнення Росії. Лідери країн ЄС підтримали надання статусу кандидата в члени ЄС Україні та Молдові на саміті Європейської ради 23 червня 2022 року.
Переговори про членство тривають роки навіть за наявності зеленого світла з боку країн-членів ЄС, оскільки шлях до членства є довгим і складним. Хорватія була останньою країною, що приєдналася до блоку, і її заявка тривала 10 років, перш ніж її було офіційно прийнято у 2013 році.
У травні Бельгія, яка зараз головує в ЄС, підтвердила наміри організувати міжурядову конференцію з Україною в червні – до початку головування Угорщини.
5 червня міністри закордонних справ 12 країн ЄС направили листа Бельгії про те, що переговори з Україною та Молдовою про вступ до ЄС потрібно починати вже в червні, повідомив Euractive.
Лобісти вступу України та Молдови в ЄС говорять, що на користь такого рішення є результати реформ, яких вдалося досягти обом країнам, та їхні «поточні зусилля». Міністри пропонують заводити країни до ЄС поетапно. Україна та Молдова можуть «переходити в окремі політики та програми ЄС до повноправного членства».
Проти вступу України до ЄС виступає Угорщина. Будапешт знову вимагає змін від Києва, які б стосувалися боротьби з корупцією, прав нацменшин, сільського господарства, торгівлі та добросусідських відносин. Але в ЄС припускають, що Угорщина може погодитися на стартування переговорів до початку свого головування.