Вінницька компанія «Еліксир Україна», яка приватизувала Усть-Дунайський морський порт, планує зробити його хабом з постачання в Україну мінеральних добрив. Про це в інтерв’ю Ukrainian Shipping Magazine заявив власник компанії Валерій Віхренко.
«Еліксир» купила порт, щоб завозити добрива в Україну зі свого сербського заводу річкою Дунай.
Ключові факти
- Віхренко зазначив, що «Еліксир Україна» є представником сербського виробника мінеральних добрив Elixir Zorka, щорічно імпортує майже 150 000 т.
- Приватизацію Усть-Дунайська компанія сприйняли як шанс організувати не лише власну перевалку, але й накопичення і зберігання.
- Віхренко наголосив на важливості зберігання, згадавши про рекордне мілководдя 2022 року, коли на Середньому Дунаї на декілька місяців все майже зупинилось.
- «А у нас контракти, ми не можемо зривати постачання. Щоб працювати з великими клієнтами в Україні, нам необхідно накопичувати досить великі обсяги. Тримати як резерв мінімум 20 000 т. Це декілька гектарів площі», – повідомив він.
Контекст
Наприкінці 2022-го Фонд держмайна виставив Усть-Дунайський порт на продаж. Актив складається складається з трьох частин – самого порту у м. Вилкове Одеської області, портопункту «Кілія» в однойменному місті і бази обслуговування спеціальних суден ліхтеровозів на острові Шабаш. Стартова ціна порту становила 60 млн грн. Перемогла у аукціоні вінницька «Еліксир», піднявши ціну в 3,3 рази, до 201 млн грн. Усть-Дунайськ є першим в історії незалежної України приватизованим портом, зокрема, у системі «Прозорро.Продажі».
«Еліксир Україна» займається оптовою торгівлею хімічними продуктами, а також сільським господарством – обробленням насіння, торгівлею зерном. Власник і директор компанії – Валерій Віхренко, який також володіє агрокомпанією «Вімексім». У 2021-му «Еліксир» отримала 53,7 млн грн чистого прибутку за виручки 825 млн грн.
Раніше Forbes Ukraine писав про те, що, ймовірно, «Еліксир» купила порт, щоб завозити добрива в Україну зі свого сербського заводу річкою Дунай. Про це заявляв засновник консалтингової компанії The Charterers Олег Солодухов. Мета – забезпечити стабільність вантажопотоку та зекономити на логістичних витратах. Детальніше про перспективи цього порту – у матеріалі.