Бізнес в Україні демонструє витривалість у час війни і схильний залишатися в країні: і традиційний бізнес, і стартапи у переважній більшості декларують, що не потребують релокації, йдеться в дослідженні Gradus Research про 12 ключових трендів року, що минув.
Тільки до 7 січня даруємо 40% знижки на річну диджитал-підписку на сайт Forbes. Оформлюйте зараз і заощаджуйте 720 грн за промокодом BESTPRICE. Підписуйтесь за цим посиланням.
Ключові факти
- Водночас міграція українців за кордон є відчутною і відображається на функціонуванні українських компаній. Попри виклики, пов’язані з дефіцитом кадрів, пошуком нових і збереженням поточних ринків збуту та клієнтів, забезпеченням безпеки персоналу, дослідження свідчать про проактивну позицію бізнесу і готовність вирішувати ці питання.
- Також бізнес усе більше планує короткостроково – інтервалом на рік вперед або менше, але схильний будувати активні й помірні стратегії розвитку. Зокрема, бізнеси продовжують з оптимізмом дивитися на перспективи зростання і переважно закладають плани активного або помірного розвитку до своїх стратегій.
- Ще одним трендом 2023 року є те, що український бізнес продовжує активно підтримувати ЗСУ і населення.
- Відповідно до дослідження, торік власники і топменеджери українських компаній стали працювати більш тісно.
- Порівняно з минулим роком суттєво зросла частка бізнесів, які зазнали часткової чи повної галузевої трансформації або потребують її. Загалом, за даними досліджень Gradus Research, бізнес пристосувався до викликів війни, і більшість українських компаній наразі працюють у довоєнному режимі.
Опитування були проведені Gradus Research методом самозаповнення анкети в мобільному додатку Gradus. Онлайн-панель Gradus відображає структуру населення міст із кількістю мешканців більше 50 000 у віці 18–60 років за статтю, віком, розміром населеного пункту та регіоном.
Контекст
Раніше Gradus Research повідомляла, що більшість українських компаній, а саме 66%, вже відновили роботу в повному обсязі й працюють у довоєнному режимі, а решта 34% працюють частково. Серед ключових викликів бізнесу під час війни є збереження оплати праці та ринків збуту/клієнтів, а також забезпечення функціонування бізнесу в умовах відключень електроенергії.