Державний оператор системи передачі «Укренерго» 15 серпня почав аукціон закупівлі допоміжних послуг для балансування енергосистеми, повідомила пресслужба компанії. У ньому зможуть взяти участь компанії, які готові побудувати системи збереження енергії і за контрактом протягом п’яти років надавати послуги.
Це має запустити новий для України ринок систем збереження енергії. Інших шансів потрапити на цей ринок до 2030 року не буде, хіба що в Україні збільшиться споживання електрики і знадобиться більше систем збереження енергії.
Як працюють топові благодійні фонди? Як меценати обирають, які соціальні проєкти підтримувати? Чим благодійність корисна для вашого бізнесу? Дізнайтеся відповіді 23 серпня на форумі «Майстри добра». Спікери – лідери «Повернись живим», Superhumans, Zagoriy Foundation, «Азову», МХП, ОККО. Долучайтеся!
Деталі
- «Укренерго» виставляє на аукціон можливість підписати п’ятирічні контракти для надання послуг за допомогою систем збереження енергії загальною потужністю 99 МВт.
- «Ми пропонуємо переможцям контракт, фіксований в євро, починаючи з кінця вересня 2025 року», – сказав керівник «Укренерго» Володимир Кудрицький під час конференції 5 серпня.
- «Укренерго» готове платити €33/МВт. Термін окупності проєкту – три роки, за підрахунками держкомпанії.
- Переможці аукціону матимуть рік, до вересня 2025-го, щоб побудувати електростанцію чи установку, здатну забезпечувати балансування енергосистеми.
- Компанія, яка виграла аукціон, тільки у разі погодження «Укренерго» зможе передати іншій компанії право протягом п’яти років надавати допоміжні послуги.
- Якщо всі компанії, які виграли аукціон на 99 МВт, успішно побудують потужності і пройдуть сертифікацію до визначеного терміну, то на п’ять років потреба «Укренерго» у цих допоміжних послугах буде повністю закрита, за даними держкомпанії.
- П’ятирічних контрактів на допоміжні послуги немає у більшості країн Європи, зазначив Кудрицький. «Це наше ноу-хау», – додав він.
Контекст
Допоміжні послуги – це готовність електростанції до зміни потужності виробництва за командою диспетчера.
Система збереження енергії працює як потужний powerbank: може накопичувати сонячну енергію вдень і відпускати її ввечері, що дає змогу стабілізувати енергосистему.
ДТЕК Ріната Ахметова побудувала першу в Україні промислову батарейку потужністю 1 МВт у 2021-му на території Запорізької ТЕС, у нині тимчасово окупованому Енергодарі. Система працювала без ліцензії, оскільки на той момент українське законодавство не передбачало зберігання енергії. «Це був пілотний проєкт, який дав змогу випробувати технологічну схему і технічні параметри», – сказав керівник напряму зберігання енергії ДТЕК Вадим Уткін.
Вінницька компанія Kness у червні 2023-го отримала першу ліцензію на роботу подібної установки.
Компанія «МХП Еко Енерджі» у грудні 2023-го встановила систему збереження енергії потужністю 1 МВт для власних потреб у кулінарному цеху в Києві.
У 2023-му ОККО, Kness та інші компанії отримали можливість збудувати системи збереження енергії на понад $500 млн. Раніше ми розповідали, хто може створити новий для України ринок і як на ньому заробити.