Повномасштабна війна не змінила на краще взаємодію бізнесу та правоохоронних органів. Силовики продовжують використовувати порушення кримінальних справ проти підприємців як знаряддя тиску на бізнес. За результатами другого кварталу 2023 року скарги підприємців на правоохоронні органи знову вийшли на друге місце за кількістю звернень. Яскравий приклад – кейс київського підприємця Ігоря Тинного, власника ТОВ «ГЮВЕКСХАУС» та ТОВ «ГРАНАДА 82». Останні пів року його справа перебуває у провадженні Ради бізнес омбудсмена, проте радикальних зрушень й досі не відбулося. У чому полягає проблема та чи має справа Тинного шанс на успіх? Його історію інспектор РБО Андрій Боднарчук описав спеціально для Forbes
Головні матеріали Forbes Ukraine у розсилці від digital шеф-редактора Віктора Кіщака. Раз на тиждень на вашій пошті.
Дякуємо за підписку Підписатися
Впродовж 2014-2018 років підприємства Ігоря Тинного придбали комплекс будівель у районі Оболонської набережної Дніпра. Це досить відомий в Києві об’єкт недобудованого «Сталінського метро» – кесон, розташований неподалік парку «Наталка». Там підприємець хотів побудувати ресторан і концертний зал. Кесон уже кілька десятиліть перебував у занедбаному стані й перетворився на стихійне звалище.
Будівля була приватизована ще в далекому 1994 році й відтоді не належала громаді міста. Коли споруда отримала нового власника, зацікавленого в його комерційному розвитку, на сцену вийшли громадські діячі та активісти. Їх стало хвилювати те, що кияни можуть втратити «улюблене місце відпочинку» на березі Дніпра.
Один із таких громадських діячів і подав до Оболонського відділу поліції заяву про злочин. Правоохоронці розпочали розслідування справи про самовільне захоплення земельної ділянки посадовими особами ТОВ «ГЮВЕКСХАУС» та ТОВ «ГРАНАДА 82».
Як повідомляє сам Ігор Тинний, головним громадським діячем, який подав заяву про злочин, був депутат Київської міської ради – Владислав Трубіцин. Він відомий тим, що став фігурантом справи НАБУ і був затриманий при отриманні хабаря за сприяння в розміщенні об’єктів торгівлі на території Києва. На записах, оприлюднених НАБУ, Трубіцин вихваляється тим, що має зв’язки у правоохоронних органах (окрім НАБУ) і переконує своїх «клієнтів» у тому, що потрібні зв’язки є запорукою успішної співпраці з ним. За словами пана Тинного, Владислав Трубіцин у досить наполегливій формі пропонував свої «послуги» і йому, але отримав відмову. Саме з цією обставиною Тинний і пов’язує початок розслідування кримінального провадження відносно його компаній.
Станом на 15 липня 2023 року Владислав Трубіцин перебуває за межами України, у зв’язку з чим оголошений НАБУ в міжнародний розшук. Попри це, кримінальна справа продовжує жити своїм життям. За час розслідування кримінального провадження, слідство кілька разів намагалося накласти арешт на будівлі та земельну ділянку, які належали підприємствам Тинного, викликало на допит посадових осіб і власника компаній, а також вилучало документи про придбання будівель та отримання в користування земельної ділянки. Деякі деталі розслідування періодично потрапляли в публікації ЗМІ, в яких розповідалося, що підприємець має намір незаконно збудувати багатоповерхівки в санітарно-захисній зоні Дніпра.
Тинний стверджує, що у слідства є достатні докази того, що в його діях не було ані самовільного захоплення земельної ділянки, ані самовільного будівництва. Втім, попри наявні докази, кримінальне провадження не тільки не закрите, а навпаки – правоохоронці ініціюють продовження строків розслідування, аби відшукати нові докази. Підприємець переконаний у тому, що кримінальна справа проти нього використовується для зведення особистих рахунків, і тому він звернувся до РБО з проханням сприяти неупередженому розслідуванню кримінальної справи.