Обшуки бізнес. Інструкція, як бізнесу до цього підготуватися

Обшуки для бізнесменів в Україні стали звичайною подією, і підготовка до них може зберегти нерви, гроші, товар і свободу. Адвокат та партнер юрфірми Legal House Денис Овчаров спеціально для Forbes підготував законні, прості та ефективні алгоритми дій з безпеки, що допоможуть зберегти компанію до і після обшуку.

 1. Фізична безпека місця обшуку

Максимізуйте час та шлях потрапляння правоохоронців, забезпечивши фізичну безпеку місця обшуку та завчасну сигналізацію про прихід «гостей». Це – укріплення дверей, кнопки тривожної сигналізації, регламенти доступу осіб до визначених периметрів. Переконайтесь, що ваш підрозділ служби безпеки або партнер – охоронна компанія здатні працювати «під тиском». Вчасне натискання кнопки тривоги – виграш дорогоцінного часу.

Забезпечте ефективність використання площі приміщення, щоб мінімізувати можливість втручання сторонніх осіб. Наприклад, електронна система доступу до приміщень за обмеженнями для користувачів та віддаленим керуванням відкривання дверей. 

 2. Технічна безпека

Встановіть відеоспостереження, охоронні пристрої та системи контролю доступу для збереження доказів і дії на випередження обшуку. Все частіше спостерігаємо встановлення камер прихованого спостереження разом із звичайними «явними» камерами. Відеокамер мало не буває, а місцем зберігання відео пропонуємо визначити носій, що знаходиться якнайдалі від офісу та кола ключових осіб.

Готуйтеся до можливого вилучення телефонів, комп’ютерів та документів. Все просто: змоделюйте ваші дії, коли телефон та ноутбук буде вилучено. Це стосується і адвоката.

Щільність відеофіксації не тільки запорука контролю над простором. Іноді – це гарантія захисту порушених прав працівників на випадок перевищення повноважень з боку правоохоронців. Наприклад, якісний вихід в PR для захисту бізнесу від незаконного тиску лише на емоціях, але без «залізобетонних» пруфів – малоефективний.

Не дивуйтесь, якщо слідчий при відсутності локальних носіїв інформації, прийме рішення вилучати монітори і телевізори під виглядом моноблоків. Не варто через це створювати конфлікт, бо трохи пізніше техніка буде повернута.

3. Інформаційна безпека

Зберігайте резервні копії інформації перед обшуком на електронних хмарних сховищах та паперових носіях (за необхідності).

Реалізуйте можливість віддаленого відключення доступу до хмарних сховищ. Особливо цінна інформація на локальних носіях може і буде використана проти вас, тому хакери без зайвих вагань перетворюють жорсткий диск на «цеглу» одним натисканням спеціальної клавіші.

Віддалений робочий стіл також розвʼязує питання дотримання комерційної таємниці працівниками та дозволяє аналізувати трафік працівника в контексті NDA та лояльності. Компанія має право аналізувати трафік своїх співробітників якщо це відповідає політикам захисту конфіденційної інформації в компанії. Співробітник повинен дати на це згоду при прийомі на роботу та теж повинен бути ознайомлений з цими політиками.

«Політику чистого столу» ми відносимо в цей розділ, оскільки документ – це джерело інформації. Це означає, що на робочому столі не повинно бути нічого зайвого, особливо важливих документі в компанії або приватних речей. Під час обшуку зазначене буде відразу вилучено.

Про недопустимість паролів доступу до робочих аккаунтів на робочому місці на паперових носіях (наліпках, бейджах тощо) вже смішно нагадувати. Але, майже кожен обшук в офісі — це паролі на моніторах чи інших відкритих місцях. 

Обшуки для бізнесменів в Україні стали звичайною подією /колаж Анастасія Левицька

Обшуки для бізнесменів в Україні стали звичайною подією Фото колаж Анастасія Левицька

4. Кадрова безпека

Сьогодні мало просто захистити співробітників від негативних наслідків обшуку, забезпечуючи їм відповідну підготовку та підтримку. Працівник повинен мати упевненість, що компанія відшкодує йому вартість вилучених телефона або особистих грошей.

Алгоритм дій працівника повинен бути максимально простим, зрозумілим і законним.

Системні компанії розробляють внутрішні політики з розподілом функцій між керівниками підрозділів на випадок візиту правоохоронних органів із запитом чи обшуком. Характерно, що ключовий мотив системного бізнесу не перешкоджання, а атмосфера сприяння для якнайшвидшого закінчення обшуку.

Ми ніколи не радили працівникам фіксувати обшук на їх робочі або приватні телефони. Закрити свій ноут, тримати свої речі при собі та зберігати спокій – це майже все, що вимагає компанія.

5. Економічна безпека

Розробіть план дій в разі вилучення техніки, готової продукції та грошей, щоб забезпечити стійкість компанії до фінансових втрат.

Досі факт «опечатування» приміщення помилково вважається арештом чи забороною входу до приміщення. Питання заборон вирішує тільки суд, а не мотузка з відтиском печатки. Все ж таки, перед зривом «пломби» порадьтесь з адвокатом.

6. Юридична безпека

Мінімізуйте ризики кримінального переслідування з підтримкою адвоката під час обшуку. Це просто: підпишіть завчасно з адвокатом договір та погодьте спільні дії під час обшуку. Цей крок суттєво спростить шлях потрапляння адвоката на територію обшуку.

Цей пункт особливо важливий, оскільки відразу після початку обшуку адвокат не з’явиться. А після його приїзду можна виявити переляканих працівників, у яких позабирали особисті речі і телефони, загнали до окремої кімнати, де в них вже під психологічним тиском отримують особливо важливу інформацію.

Історія знає випадки, коли правоохоронці чекали на прибуття адвокати, щоб розпочати обшук.

Ваш адвокат вам щиро подякує за сприяння захисту, коли завчасно отримає в руки копію договору оренди на приміщення або схему, яка ідентифікує ваш простір.

Трапляються обшуки без ухвали суду і тоді встановити його законність можна тільки після обшуку.

7. Фінансова безпека

Забезпечте докази законного походження майна (товарних залишків) та володіння грошима для підвищення шансів на їх повернення після обшуку. Чим більше журналів, блокнотів та окремих обліків руху коштів на паперових носіях, тим важче сформувати історію походження грошей після вилучення. Чим більше баз даних декларацій, безготівкових розрахунків та цифровізації, тим простіше буде пояснити походження та повернути гроші, вилучені при обшуку.

Легальне походження грошових коштів з майнінгу, будь-якого успішного продажу крипти або інші цифрові джерела, які потім перетворились в готівку, – поки що не мають жодного впливу на суд і їх скоріш за все вам не повернуть. Чим зрозуміліша законна схема отримання грошей, тим легше їх повернути.

Неочікуваним позитивним результатом від упорядкування вказаних ризиків є швидкість реакції компанії за зовнішні фактори за рахунок простих, зрозумілих та законних алгоритмів дій. Додатковий бонус – це лояльність колективу, атмосфера довіри та відчуття спокою від усвідомлення думки «ми готові до всього».

Обшук – це не кінець світу в прямому та переносному сенсі. Електрогенератор дасть світло на випадок блекауту. Готові алгоритми дій, доведені, проговорені та прийняті до виконання – збережуть компанію під час і після обшуку. 

Источник

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *