За вісім років Євгенія Аратовська, 45, та її компанія «Україна без сміття» привчила компанії та простих українців платити за переробку та сортування власного сміття. Тепер вона хоче масштабувати бізнес за допомогою франшизи. Історія учасниці списку Forbes Next250
У Forbes Ukraine є спільнота в LinkedIn. Там ми пишемо практичні кейси компаній, розповідаємо про інноваційну економіку та публікуємо поради з особистого розвитку і управління командою. Жодних новин. Приєднуйтесь за цим посиланням
У лютому 2015 року Євгенія Аратовська започаткувала екоорганізацію «Україна без сміття» (УБС). У декреті зайнялась сортуванням і щомісяця рахувала відходи, щоб зрозуміти, скільки всього можна переробити, пригадує вона. Результат – лише кілограм сміття не можна було переробити.
Культура сортування в України була не розвинена – її це не влаштовувало, казала Аратовська, яка швидко трансформувала соціальну ініціативу в бізнес.
У 2016-му УБС запустила першу платну послугу – вивезення макулатури з офісів за 80 грн. «Це було незвично для ринку – конкуренти вивозили безкоштовно, але клієнти нормально сприйняли», – згадує Євгенія. Сьогодні інші сортувальні станції також пропонують платне приймання сировини. Наприклад, на сортувальній станції Ecola вивезення кілограма макулатури коштує не більше 1,20 грн.
На ініціативу соціального бізнесу зреагували інші компанії – Renault Україна безкоштовно надала УБС авто. «До цього я вивозила все своєю малолітражкою», – згадує Аратовська.
Далі користувачі офісів запропонували «Україні без сміття» забирати ще й пластик. Так зʼявилась послуга за 150 грн вивозу і сортування пластику. За зароблені на вивозі сміття гроші в 2017-му відкрили першу сортувальну станцію. За рік – ще одну на майже 300 кв. м.
Full-сервіс для компаній, які хотіли стати екологічними, назвали «зелений офіс». Нею скористалось понад 3000 компаній, говорить Аратовська. Умови та мізерна вартість послуги суттєво змінились. Разовий вивіз тепер коштує від 1250 грн за 40-45 пакетів об’ємом 120 л.