Зола в якості добрива застосовується вже давно. Завдяки вмісту великої кількості поживних речовин вона користується великою популярністю серед садівників. Наявність у складі калію, натрію, кальцію, магнію та інших елементів – сприяють активному росту і цвітінню кімнатних рослин, інформує Ukr.Media.
Склад деревної золи
Визначити точний склад хімічних речовин у деревній золі дуже складно, оскільки на це впливає вік і вигляд спалюваної рослини. У різних видах деревної золи може бути різний склад. Деревна зола являє собою неспалимі органічні залишки, які складаються з мінеральних речовин. Найкориснішим добривом для кімнатних рослин вважається зола, отримана в результаті згоряння рослинних залишків.
Перевага такої золи полягає в тому, що поживні елементи, що входять до її складу, не лише легко розчиняються в рідині, але й швидко засвоюються самими рослинами. Найбільше в ній міститься фосфору, калію, кальцію, магнію, сірки, заліза. Є також і інші мікроелементи, але в невеликих кількостях.
В золі листяних порід дерев міститься більше корисних речовин на мінеральній основі у порівнянні з залишками від хвойних дерев. Тому найчастіше застосовується саме цей вид золи. Рештки злакових і трав'яних рослин включають в себе ще більше мінеральних елементів, ніж продукти згоряння листяних порід. Торф'яна зола характеризується наявністю великої кількості вапна і низьким вмістом калію. Ось чому таку золу застосовують тільки в якості вапняної підгодівлі для зниження кислотності ґрунту.
Наявність кальцію сприяє нормальному розвитку зеленої маси кімнатних рослин на ранніх стадіях розвитку.
Завдяки цьому кущі отримують збалансовану підгодівлю протягом всього періоду вегетації.
Азоту в деревних залишках немає. В процесі спалювання він випаровується. Деревна зола використовується як добриво, а також для зміни балансу складу ґрунту. Це сприятливо позначається на розмноженні мікроорганізмів у ґрунті, наприклад, на азотфіксуючих бактерій. Додавання у ґрунт деревних залишків збільшує стійкість рослин до різних захворювань, сприяють швидкому укоріненню під час пересадки.
У яких випадках слід підживлювати золою
Всі необхідні поживні елементи для життєдіяльності кімнатних рослин входять до складу органічної деревної золи. Брак одного з них може вплинути на зростання і розвиток куща в цілому, а також призвести до появи захворювання і загибелі рослини.
Найбільше у деревній золі міститься кальцію. Цей показник може досягати 30-40%. При нестачі кальцію в ґрунті у кімнатних рослин:
- деформуються листя, крайні частини закручуються вгору, а кінці – вниз;
- колір листя стає білим;
- осипаються квітконоси, особливо це характерно для сімейства пасльонових.
На другому місці за концентрацією у складі деревних залишків знаходиться калій. У складі золи його всього 10-12%. За кількістю він поступається кальцію, але міститься в достатній пропорції, щоб обмін речовин у рослини проходив правильно. Недолік цього елементу сильно позначається на зовнішньому вигляді рослини. Існують наступні ознаки відсутності калію:
- кімнатні рослини, наприклад, троянди не пахнуть;
- листя на кінцях пасльонових культур засихає, а потім згортається.
Способи підживлення золою
Підгодівля деревною золою не викликає ніяких складнощів. З неї можна приготувати рідкий розчин для поливу рослини, а також застосовувати в сухому і намочену вигляді. Найпоширенішим способом використання золи є додавання її в рідину.
На 5 л води слід взяти 50-75 г деревних залишків, добре все перемішати. Настоювати таке добриво потрібно протягом семи днів. Щоб зола швидше віддала свої поживні речовини рідині, необхідно періодично перемішувати добриво. Таким настоєм можна підживлювати всі кімнатні рослини, поливаючи ґрунт навколо стовбура. Ця підгодівля допоможе підвищити концентрацію фосфору в субстраті.
Такий спосіб також слід застосовувати за потреби знизити кислотність землі, що забезпечується завдяки вуглекислому кальцію (18-36%).
Підживлення золою робить позитивний вплив для герані, фуксії і цикламени.
Підгодівля вноситься безпосередньо в ґрунт під час пересадки кущів. Співвідношення ґрунту та золи має становити 2 столові ложки на 1 л готового субстрату.
Рекомендується використовувати добриво для кімнатних рослин у вигляді суміші деревної золи та залишків заварки. Завдяки цьому можна активізувати ріст куща взимку, зберегти колір листових пластин і продовжити період цвітіння рослини. Для приготування знадобиться зола і заварка в пропорції 1:1.
Особливості застосування золи для добрива
Незважаючи на те що деревну золу широко застосовують для підживлення рослин, ця підгодівля відноситься до складних сумішей, які необхідно уважно поєднувати з іншими видами поживних речовин.
- Забороняється додавати безпосередньо в золу мінеральне азотне добриво. Через один місяць після підгодівлі золою вносяться азотні добрива.
- Змішування деревних залишків з фосфором може привести до стану, коли рослина почне погано засвоювати фосфорні речовини. Тому не рекомендується їх з'єднувати.
- При внесенні золи в суперфосфат, вапно, гній, аміачну селітру, сечовину та пташиний послід рівень азоту знижується майже удвічі.
- До суперфосфату додавати можна лише 8% деревних добрив.
- Дозволяється застосовувати золу спільно з торфом, компостом і перегноєм.
- Для рівномірного розподілу речовин, золу слід закапувати в субстрат. Глибина повинна становити 8-10 см. Якщо залишити її на поверхні, після регулярних поливів вона сформує кірку, шкідливу для кімнатних рослин.
- Цікавий факт. 1 кг золи здатний замінити 0,5 кг вапна, 0,22 кг суперфосфату і 0,24 кг хлористого калію.
Що не рекомендується робити
Оскільки деревне підживлення впливає на кислотність ґрунту, його не рекомендується застосовувати для рослин, які мають підвищене кислотне середовище. До таких рослин відносяться розалія, камелія та інші. Часто вносити органічні залишки в якості добрива не варто. Збільшення лужної реакції викличе зниження всмоктування корисних речовин кімнатними рослинами з ґрунту.
У разі зміни кольору золи на коричневий іржавий відтінок використовувати її не можна. Ця підгодівля містить високу концентрацію сполук заліза, що сприяє уповільненню процесів засвоєння фосфору. Будь-які роботи з попелом слід проводити в гумових рукавичках, бажано прикривати обличчя маскою.
Деревна зола є важливим добривом для кімнатних рослин. Але не варто перестаратися. Як і для будь-якої підгодівлі, підживлювати золою ґрунт необхідно раціонально. В такому разі можна досягти максимального ефекту для кімнатних рослин.
Джерело: ukr.media