Степан Деркач: «Обробка насіння — вигідно для гаманця та добре рослинам і довкіллю» — журнал Пропозиція

Степан Деркач, категорійний маркетинг-менеджер із технології обробки насіння компанії Corteva

Третій рік повномасштабної війни суттєво вплинув на роботу фермерів. Навіть ті, хто працює в районах, віддалених від фронту, стикаються з постійною нестачею робочої сили, здорожчанням палива і добрив тощо.

Але при цьому агровиробники продовжують обробляти поля, сіяти та збирати врожаї, робити все залежне для забезпечення продовольчої безпеки країни. І навіть цікавляться новинками, адже добре рахують і знають, що використання сучасних технологій в агрономії дають змогу отримати кращі врожаї та захистити їх від мінливих погодних умов. Одним з перспективних напрямків зараз є обробка насіння, яка допомагає захистити рослину на перших стадіях розвитку. Про тренди, вигідність такої агротехнології для фермерів ми поговорили зі Степаном Деркачем, категорійним маркетинг-менеджером із технології обробки насіння компанії Corteva, яка багато уваги приділяє цьому напрямку, зокрема у 2022 році відкрила на базі виробничого насіннєвого комплексу компанії в Полтавській області спеціалізовану лабораторію, де перевіряє якість обробки насіння.

Оброблене насіння стало звичним для споживачів. З чим це пов`язане – нові розробки, робота компаній з просування тощо?

Якщо брати глобально, то обробка насіння – це тренд, який плавно набирає обертів вже 10 років. Спочатку насіння почали обробляти фунгіцидними препаратами, потім додали до них інсектицидні, стимулятори росту тощо. Всі побачили переваги того, що захищене насіння зберігає потенціал генетики, яка була закладена під час виробництва, адже на нього протягом першого періоду розвитку не впливають хвороби та шкідники. Оскільки всі препарати нанесені безпосередньо на насінину, вони намарно не витрачаються і не залишаються в ґрунті чи воді. Тож такі рішення вигідні для гаманця та дружні для довкілля. Тому багато споживачів почали звертати увагу на обробку. Плюс, компанії ринку почали інвестувати, розробляти нові технологічні підходи для роботи з насінням. Розвивається виробництво засобів обробітку, нові препарати. Напрям на слуху, в це інвестують зараз в тому числі не тільки професійні виробники насіння, наприклад як Corteva, а навіть великі фермери, агрохолдинги, якщо вони мають насіннєвий напрямок.

Якщо порівняти ці тренди в Україні та у світі, чи є відмінність?

Я б сказав, що портфоліо препаратів для обробки, які представлені у нас та в США або Канаді, майже однакові, як і рівень технології обробки. Якщо порівнювати з Європою, то навіть випереджаємо певні країни регіону за різноманітністю портфоліо та технологіями. Окрім того, в багатьох країнах ЄС насіннєві господарства не будуть впроваджувати обробку насіння у себе, залишаючи великим виробництвам. У нас, як я казав, нею захоплені всі.

В середньому оброблене насіння дорожче за насіння необроблене. Які переваги воно дає фермерам, чому вони мають обирати його, особливо зараз, коли намагаються ощадити на всьому?

Це класичний випадок, коли переваги від використання настільки переважають цінову різницю, що кінцевий споживач врешті отримує суттєві прибутки за рахунок збереження врожайності. До того ж захист насіння вирішує проблеми, які практично неможливо скоригувати іншим способом. Я можу навести дуже конкретні приклади. Наприклад, останні два сезони молоді сходи соняшника часто вражає несправжня борошниста роса (НБР) через недотримання правил сівозміни, вирощування культури на одному місці протягом багатьох років, холодні дощі навесні і багато інших причин. Обробка безпосередньо насіння – це по суті єдиний спосіб захиститися від хвороби, яка може або суттєво зменшити врожайність, або навіть знищити посіви. Звісно, є й інші засоби захисту, але вони менш ефективні й не допомагають від нових рас хвороби.

Схожа ситуація із захистом посівів від західного кукурудзяного жука, діабротики, і від деяких інших шкідників, які псують сходи. 

Але у обробки є ще одна перевага, яка робить таке насіння на голову вищім за інші. І це додання стимуляторів росту, страховки, яка якраз і мінімізує негативний вплив погодних факторів, тобто перепадів температури, і сприяє дружнім сходам культур. Останні роки погода максимально мінлива – протягом місяця можуть бути суттєві перепади, як, наприклад, цієї весни – майже екстремальна спека в першій половині квітня і суттєві приморозки на початку травня. Оброблене насіння мінімізує такі ризики, дає суттєву прибавку врожайності.

Також фахівці постійно вивчають нові загрози, намагаються знайти рішення, які можуть бути для фермерів універсальними, адже, коли вони купують насіння восени, вони не знають, якою буде весна, яка буде погода та зміни температур. Оброблене насіння орієнтоване саме на те, щоб дати стале рішення на перший місяць вегетації культури. Фермер може бути впевнений, що його посіви будуть здорові та рясні у найвідповідальнішу фазу розвитку і йому не доведеться шукати погодне вікно між квітневими чи травневими дощами, щоб захистити свої посіви, скажімо, від НБР.

Чи дає обробка насіння змогу зменшувати кількість внесень ЗЗР потім?

Передовсім це не про заміну внесення якихось засобів захисту, а про повноцінний комплексний захист від ризиків, які пов’язані з ґрунтовими шкідниками і хворобами, захворюваннями насіння, а також тими шкідниками та нематодами, які вражають рослини на перших фазах розвитку культури. Це елемент сталого виробництва, дуже важливий для отримання гарних врожаїв.

Якщо говорити про культури, то для яких культур обробки найбільш важливі та найбільш вивчені?

Я б не сказав, що є культури, для яких захист менш важливий. Скоріше мова про те, для яких культур станом на зараз є більше рішень, бо виробники починали розвивати з них цей напрямок. І я б виділив кукурудзу та соняшник. Але поступово виникають нові цікаві рішення, перш за все, для сої, а також зернових колосових культур. Наприклад, Corteva цього року вивела на ринок препарат Тібарі™ для обробки насіння сої та зернових колосових культур, що забезпечує швидку дію проти фузаріозу, пліснявіння насіння, аскохітозу, а також пролонгований контроль дротяників, попелиць, всіх видів мух,  цикадок, підгризаючих совок та інших шкідників сходів.

Corteva багато уваги приділяє обробкам насіння останні пару років – у 22 році ви оголосили про відкриття лабораторії в Україні та Центру технологій обробки насіння у Франції.

Як я вже казав, захист насіння – це частина сталих агротехнологій, які дозволяють фермеру отримати результати навіть у складних умовах. Впровадження сталих підходів на всіх етапах діяльності є одним з найважливіших пріоритетів компанії й тому ми активно розвиваємо всі технології, які цьому відповідають.

Центр технологій обробки насіння в Оссоні – перший в Європі та третій в світі, який працює одночасно як лабораторія, випробувальний центр та завод з обробки насіння з ретельними процесами виявлення, формулювання та реальних випробувань технологій. Він орієнтований на дослідження та впровадження обробки насіння в Європі. В свою чергу створена в Україні лабораторія дозволить значно пришвидшити розвиток стійких сільськогосподарських практик. Вона сприяє розвитку та поширенню на ринку нових рішень в захисті насіння, залишаючись на конт­ролі якості преміальної технології обробки насіння LumiGEN®, яка найкраще адаптована до місцевих умов вирощування та включає системні інсектициди для повного захисту рослин і насіння від ґрунтових шкідників.

Яка потреба є в окремій лабораторії на виробництві, що вона вам дає?

У нас є мережа лабораторій по всьому світу – США, Бразилія, ПАР, Франція, Україна, Індія і Китай. Ми чудово усвідомлюємо переваги розвитку технології для насінництва, хочемо, щоб фермери реалізували на своїх полях весь потенціал генетики преміального бренду насіння Pioneer® і тому  багато уваги приділяємо дослідженню обробок, перевірці якості нанесення препаратів.

Ми маємо переконатися, що всі препарати нанесені правильно, на насінні є достатня кількість діючої речовини – фунгіцидів, інсектицидів, необхідна кількість стимуляторів чи біостимуляторів. Також маємо пересвідчитися в якості обробки – вона не має осипатися при транспортуванні насіння. Цей довгий процес і під час його можуть виникати питання: чи все правильно перемішалося, чи були витримані всі норми, чи були дотримані часові режими нанесення і перемішування насіння, як воно закріпилося? Споживач має відкрити мішок з якісним обробленим насінням.

Як ви оцінюєте цей напрям для компанії, куди спрямовані основні вектори досліджень?

Ми розширюємо перелік культур, наприклад, зараз досліджуємо обробки насіння для ріпаку. Вивчаємо захист від основних шкідників та патогенів, від впливу погодних умов і постійно збільшуємо кількість досліджень в цьому напрямку, адже порушення сівозмін, мінімізація технології обробки ґрунту, мінливість погоди призводять до того, що ризики зростають.

Але, щоб знайти сталі рішення для наших клієнтів, Corteva випробовує безліч варіантів і нових рецептів обробок, щоб зрозуміти, що потрібно, що спрацює. Тому ми досліджуємо захист насіння в комплексі, щоб запропонувати фермерам найбільш сталі та вигідні рішення.

Ірина Ходорова, спеціально для «Пропозиції»

Джерело: propozitsiya.com

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *