Прихована проблема — резистентність шкідників. Коротко про головне — журнал Пропозиція

Сучасний ринок засобів захисту рослин в Україні в умовах невизначеності, економічної кризи суттєво трансформувався та переповнився продуктами з невисокою якістю, невміле використання яких у подальшому суттєво підвищує ризики адаптації шкодочинних об’єктів до механізмів їхнього контролю.

У цій статті поговоримо про резистентність (звикання, адаптацію) шкідників до наявних діючих речовин та як у подальшому її уникнути.

Найперший випадок резистентності був виявлений ще 1902 року – стійкість каліфорнійської щитівки до вапняно-сірчаного відвару. А стійкість до неорганічних інсектицидів була виявлена вже у 1914 році, а до 1946 було зафіксовано ще 11 таких випадків.

Після виведення на ринок кожного нового класу інсектицидів – циклодієни, карбамати, формамідини, органофосфати, піретроїди, навіть Bacillus thuringiensis – випадки резистентності до них з’являлися протягом 2–20 років. Щодо появи стійких популяцій шкідників в Україні, то про це відомо ще з початку 60-х років XX ст. — стійкість яблуневої плодожерки до певних синтетичні органічних сполук. Також яскравим прикладом є колорадський жук — шкідник, який доволі швидко адаптувався до різних хімічних груп інсектицидів. Чому ж так стається?

Генетика та інтенсивне застосування інсектицидів призводять до швидкого розвитку стійкості у багатьох видів комах та кліщів. Виділені за допомогою інсектициду певні гени стійкості, дали змогу деяким комахам вижити та передати ознаку резистентності своїм наступним поколінням. Таким чином частка резистентних комах у популяції продовжувала збільшуватися в міру знищення чутливих комах інсектицидом. Згодом стійкі комахи перевищують чисельність чутливих комах і інсектицид більше вже не діє.

Розрізняють кілька типів резистентності. Поведінкова — коли комахи, які мають стійкість та можуть виявити або розпізнати небезпеку та уникнути токсину — може бути до хлорорганічних фосфорорганічних сполук, карбаматів і піретроїдів. Комахи можуть просто перестати харчуватися, якщо зустрінуть певні інсектициди, або покинуть територію, де відбулося обприскування, або переміститися на нижній бік обприсканого листка, просунутися глибше в культуру, навіс або відлетіти від цільової зони.

Стійкість до проникнення діючих речовин. Стійкі комахи можуть поглинати токсин повільніше, ніж чутливі комахи. Така резистентність виникає, коли зовнішня кутикула комахи створює бар’єри, які можуть уповільнити поглинання хімічних речовин в їхні тіла. Це може захистити комах від широкого спектру інсектицидів. Опір проникненню часто супроводжується іншими формами, а зниження проникнення посилює дію цих інших механізмів.

Метаболічна стійкість. Стійкі комахи можуть детоксикувати або знищити токсин швидше, ніж чутливі комахи, або швидко позбутися з тіла токсичних молекул. Метаболічна резистентність є найпоширенішим механізмом і часто є найбільшим викликом. Для розщеплення інсектицидів комахи використовують свої внутрішні ферментні системи. Стійкі популяції можуть мати більш ефективні форми цих ферментів. Крім того, що ці ферментні системи можуть бути більш ефективними, вони також можуть мати широкий спектр дії (тобто вони можуть руйнувати багато різних інсектицидів).

Змінена резистентність цільової ділянки. Місце, де зазвичай зв’язується токсин у комахи, змінюється, щоб зменшити дії інсектицидів. Це другий за поширеністю механізм резистентності.

Виходячи з вище наведених першопричин стійкості комах, можемо зробити висновок — захисні механізми та швидкість адаптації шкідників потребують якісного рівню контролю вивіреними нормами продуктів.

Вже у наші роки офіційно відомо про стійкість у більшості важливих шкідників, незалежно від їхньої систематичної належності: 6 видів кліщів, 8 видів попелиць, 3 види трипсів, 11 видів лускокрилих, 8 видів твердокрилих2.

Не існує на сьогодні ідеальних комбінацій хімічних препаратів, які б не призводили до виникнення стійкості, тому вкрай важливо приділяти увагу правильній стратегії та тактиці використання сучасних інсектицидів.

Проблеми, які ми спостерігаємо щорічно — це підвищення температури, м’які зими сприяють збільшенню популяції шкідників основних с.-г. культур. Але якість їхнього контролю щорічно знижується — прямим наслідком може бути поява саме стійких видів. Через що таке стається?

Насамперед через використання неякісних генеричних інсектицидів, які не дають отримати повний рівень контролю над популяцією шкідника. Науково доведено, що масове застосування на великих площах контактного інсектициду, який має здатність довго зберігати свої властивості, створює найбільш сприятливі умови для розвитку стійкості у шкідників. А сформований на листках стійкий токсичний залишок контактного інсектициду також може бути небезпечним для корисних комах. У зв’язку з цим питання стійкості набули такого значення після масового впровадження у виробництво персистентних хлорорганічних пестицидних сполук.

Звичайно, в умовах сучасних технологій в першу чергу стоїть питання економічної ефективності виробництва, особливо це стосується невеликих господарств та агрохолдингів, які зазвичай і використовують генеричні інсектициди для економії коштів. Але часто технологічний рівень та ефективність контролю шкодочинних об’єктів таких продуктів бажає бути кращим… Якщо вартість обробки 1 гектару може складати всього декілька доларів, то про яку якість та ефективність може йти мова взагалі?! І, як результат, маємо все більше нарікань від виробників з різних регіонів України щодо недостатньої ефективності інсектицидів уже різних хімічних класів з контролю, наприклад, такого шкідника як ріпаковий квіткоїд, Meligethes aeneus.

Тоді ж від чого залежатиме ефективність інсектициду? Значною мірою — від термінів та характеру застосування. Незалежно від тривалості дії інсектициду, оброблені частини рослини мають найбільшу токсичність одразу після проведеного обприскування. Пізніше тривалість дії знижується — під впливом метеорологічних факторів, ультрафіолету, а також через зменшення концентрації на поверхні рослини, яка пов’язана з ростом і розвитком самої рослини. Тому говорити про чітко визначену довгострокову дію інсектицидних продуктів насправді дуже важко.

Технології не стоять на місці, проте все важче винаходити нові інноваційні сучасні рішення, оскільки хімічна карта елементів небезмежна і основною вимогою високорозвинених країн до реєстрації нової діючої речовини є її токсикологічний профайл. Саме тому останніми роками ми все менше бачимо інновацій.

Та попри все це, інноваційні продукти на ринку з’являються. Тому прийшов час розповісти про сучасне останнє інсектицидне рішення від компанії Байєр — Сіванто® Енерджі — інноваційний інсектицид для захисту польових культур (ріпаку, зернових та сої), який поєднав у собі два різні механізми дії на шкідників. Таке поєднання зменшує ризики виникнення резистентності. Інноваційна діюча речовина — флупірадіфурон — належить до нового хімічного класу бутенолідів, які перебувають під патентним захистом компанії «Байєр». Джерелом їхнього походження є природний алкалоїд стемофолін, який було знайдено в азійській рослині Stemona japonicа і саме синтетичні лабораторні модифікації стемофоліну складають новий хімічний клас інсектицидних речовин. За своїми фізико-хімічними властивостями бутеноліди відзначаються високою системністю в акропетальному напрямку та потужним «нокдаун-ефектом».

Але до чого ж тут резистентність, можете Ви запитати? Все просто, незалежні тестування за методом IRAC на стійких формах квіткоїду демонструють чудову активність Сіванто® Енерджі порівняно з традиційним піретроїдом та д.р. ацетаміприд, до яких вже є виявлено стійкість у країнах ЄС, і це зумовлено саме завдяки комбінації флупірадіфурону з дельтаметрином у якісній формуляції нового продукту. Окрім цього Сіванто® Енерджі контролює також різні види прихованохоботників, капустяну галицю у посівах ріпаку. Проте важливо чітко дотримуватись рекомендацій щодо норм використання препарату, оскільки будь-яке зниження норми від рекомендованої може знизити ефективність та підвищити ризики виникнення резистентності.

Тому якість та ефективність такого інсектициду за умови правильного використання дасть можливість отримати чудову ефективність і зберегти та реалізувати потенціал урожаю!

Нехай технології компанії «Байєр» приносять Вам прибутки!

Гарних Вам урожаїв!

 

Олександр Кузьмінський, компанія «Байєр»

Джерело: propozitsiya.com

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *