Овочі, які можуть зимувати на грядці

Восени дуже важливо вчасно зібрати врожай. Але як було б здорово залишити овочі на грядці і збирати за необхідності до самих морозів, а потім і навесні! Виявляється, є культури, які зовсім не обов'язково збирати і відправляти на зимівлю в льох, інформує Ukr.Media.

Деякі багаторічні і дворічні рослини здатні зимувати прямо в землі. Їх можна збирати та вживати в їжу всю осінь, а потім і навесні, після того як зійде сніг.

Зимостійкі коренеплоди

Зимуючи на грядці, коренеплоди не позбавляються всіх корисних речовин, які в них містяться. Крім того, рослини невибагливі у вирощуванні і рідко уражуються хворобами або пошкоджуються шкідниками.

Топінамбур володіє великою кількістю корисних властивостей, що перераховувати їх можна нескінченно. Земляна груша, як ще називають цю рослину, – це справжній мікс з вітамінів, вуглеводів, білків, органічних кислот і багатьох інших корисних речовин. Викопані восени бульби в погребі зберігаються погано: покриваються плямами, можуть пліснявіти. Зате вони чудово зимують прямо в грунті, адже досить холодостійка рослина. Топінамбур може зимувати без укриття, але в малосніжну зиму грядки з ним рекомендується прикрити соломою (шаром 5 см), а зверху укласти лапник.

Деякі овочеві культури не тільки корисні, але і декоративні. Наприклад, топінамбур своєю високою зеленню може закрити будь-які непривабливі споруди на вашій ділянці, а його жовті квіточки прикрасять овочеві грядки.

Не прибрана восени морква благополучно перенесе зимові морози, якщо її добре вкрити. Культуру можна тримати на відкритій грядці аж до листопада, після чого треба правильно підготувати її до зимівлі. Спочатку треба зрізати гичку і прикрити посадки ялиновими лапами. Поверх лапника слід укласти шар опаду і соломи товщиною до 15 см. Зверху таку "теплу" грядку потрібно вкрити плівкою. В холодну зиму на моркву рекомендується накидати побільше снігу, щоб коренеплоди не замерзли.

Не менш холодостійкою є і скорцонера. Але цю рослину також слід вкривати. Для цього підійде солома, яку потрібно покласти на грядку шаром близько 5 см. Якщо навесні коренеплоди не викопувати відразу ж, то рослини зацвітуть і дадуть насіння.

Без укриття досить непогано зимує пастернак. Але щоб хоча б трохи допомогти рослині, його варто підгорнути шаром грунту товщиною 4-5 см. На грядці повинен вийти невеликий горбок. До речі, серед усіх овочевих культур рослина займає одне з лідируючих місць за вмістом легкозасвоюваних вуглеводів. Корінь пастернаку містить у собі кальцій, калій, фосфор, залізо, натрій і фолієву кислоту.

Добре зимують у грунті дайкон і турнепс. Але щоб зберегти їх до весни, доведеться змайструвати для грядки бортики з дощок. Їх слід заглибити в землю на 10-15 см з кожного боку ділянки з коренеплодами. Перед настанням морозів бадилля з дайкона і турнепсу потрібно зрізати, а грядку засипати річковим піском шаром 5-10 см.

Холодостійка зелень

Залишити зимувати в грунті можна не тільки коренеплоди, але й зелень, наприклад, петрушку, кореневу селеру або мангольд. Навесні, всього через пару тижнів після сходу снігу, вони дадуть перший урожай. Наскільки корисна рання зелень, думаю, розповідати не варто.

Грядку з петрушкою на зиму досить підгорнути землею або замульчувати перегноєм (можна компостом) шаром 5-10 ссм. Правда, зберігати до літа посадки петрушки не варто, оскільки рослини другого року нарощують потужні квітконоси, а зелена маса дрібніє і грубіє.

Непогано переносить зимівлю в ґрунті і селера. Перед зимівлею її потрібно обрізати (зрізати бадилля) і підгорнути землею. Зверху бажано вкрити грядку ялиновим лапником. Лапник затримує сніг на грядці і тим самим оберігає посадки від вимерзання. Однак навесні дуже важливо вчасно зняти це укриття, щоб рослини не зопріли.

Мангольд – ще одна холодостійка зелень, яка благополучно зимує в грунті, якщо її вкрити шаром торфу або тирси (3-5 см). Якщо в господарстві не знайшлося ні того, ні іншого, підійдуть і звичайні сухі листя.

Багаторічні овочі

В осінньому прибиранні не потребують багаторічні овочі, які добре переносять зимові холоди. До них належать щавель, хрін, ревінь, любисток, а також кореневищні луки (батун, слизун, шніт).

Не варто забувати і про пряні трави, які можуть рости в городі до 5 років поспіль. Благополучно зимують під укриттям з мульчі (а в південних регіонах і без неї) м'ята, меліса, материнка, котовник і естрагон. У перший рік урожай з цих культур не збирають, даючи їм можливість зміцніти. Збирання починають наступної весни, коли відростає нове листя. Такі багаторічні посадки дозволяють отримувати вітамінну зелень ранньою весною. І цей процес навіть можна прискорити, накривши грядки плівкою.

Культури, що зимують у грунті, істотно полегшують життя городникам. Якщо ви вирощуєте які-небудь з цих овочів, знайте, що зовсім не обов'язково зберігати їх урожай у погребі.

Джерело: ukr.media

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *