Липневий догляд за полуницею: закладаємо фундамент для солодкого врожаю наступного року

Садівники зазначають, що грамотний догляд за полуницею після плодоношення дасть змогу отримати великий врожай великих солодких ягід у наступному сезоні, інформує Ukr.Media.

Це пов'язано з тим, що саме в липні-серпні (залежно від сорту та регіону) на кущах полуниці відбувається формування плодових бруньок для майбутнього врожаю. Енергія, яку рослина отримує після збору ягід, має бути спрямована не на виснажливе дозрівання плодів чи неконтрольоване нарощування вусів/листя, а саме на закладання цих бруньок та накопичення поживних речовин у кореневій системі. Тому правильний догляд у цей період — це пряма інвестиція у кількість та якість ягід наступного року.

Потрібно зосередитися на таких роботах:

  • прополювання і розпушування;
  • полив;
  • обрізка полуниці (видалення листя і вусів);
  • підживлення;
  • обробки проти шкідників;
  • пересадка.

Прополювання грядок із полуницею і підгортання

Після збору ягід потрібно прополоти грядки. Прополювання важливо провести якомога швидше після збору останніх ягід, оскільки бур'яни активно конкурують з полуницею за воду, світло та поживні речовини, які зараз вкрай необхідні рослині для відновлення та формування майбутніх бруньок. Негайне видалення бур'янів звільняє ресурси для полуниці.

Деякі бур'яни мають велику кореневу систему, яка заважає корінню полуниці розростатися. У результаті кущі погано ростуть, стають більш беззахисними перед хворобами і шкідниками.

Якщо полуничні грядки були замульчовані, стару мульчу прибирають, оскільки під нею часто поселяються шкідники.

Після прополювання кущі поливають і підгортають. Також потрібно розпушити землю в міжряддях. Підгортання полуниці в липні допомагає підтримати кореневу систему, особливо якщо вона оголилася, та стимулює утворення додаткових коренів на підгорнутій частині стебла. Це робить кущ більш стійким та забезпечує краще надходження поживних речовин. Підгортайте обережно, насипаючи землю до основи куща, але не засипайте саму верхівку (сердечко), звідки росте нове листя, інакше рослина може загнити.

Полив полуниці в липні

Регулярному поливу полуниці потрібно приділити особливу увагу. Він важливий не тільки коли йде дозрівання останніх ягід, а й після збору врожаю. Недостатній полив у липні може призвести до формування меншої кількості плодових бруньок, що прямо позначиться на врожаї наступного року.

У спеку полуницю в липні потрібно поливати 2-3 рази на тиждень. У дощову і похмуру погоду полив припиняють. Орієнтуйтеся не лише на графік, але й на стан ґрунту: перевірте вологість на глибині 5-7 см. Якщо там сухо, потрібен полив. Намагайтеся поливати під корінь або використовувати крапельне зрошення, щоб уникнути потрапляння води на листя, що зменшує ризик грибкових захворювань.

Зрозуміти, що кущам не вистачає вологи, можна за листям. Воно стає млявим, починає жовтіти і підсихати по краях. Поява таких ознак на листі свідчить про сильний дефіцит вологи, який вже негативно вплинув на рослину. Краще не допускати такого стану і підтримувати ґрунт помірно вологим постійно.

Обрізка листя і вусів полуниці

Обрізка листя спрямована на омолодження куща та покращення провітрювання посадок, що є профілактикою захворювань. Видаляйте всі вуси та листя з ознаками хвороб (плями, наліт) та шкідників, а також старе листя, яке вже почало червоніти або висихати, оскільки воно вже не функціональне, а лише забирає сили у рослини. Не бійтеся видаляти значну частину листя, якщо воно нездорове; здорове молоде листя швидко відросте.

Першу обрізку краще провести приблизно через 2-4 дні після збору врожаю, в прохолодну похмуру погоду. Видаляти вуса і листя полуниці потрібно обережно, щоб не пошкодити нове листя і ущільнену основу куща.

Зручно використовувати секатор або садові ножиці. Якщо на якихось кущах є ознаки хвороби, то дезінфікувати інструмент потрібно після кожної такої рослини.

Зрізане листя і вуса полуниці утилізують. Як і стару мульчу, зрізане листя та вуса, особливо якщо вони були уражені хворобами чи шкідниками, не можна залишати на грядці чи закладати у звичайний компост. Їх потрібно спалити або закопати глибоко за межами ділянки, щоб знищити джерело інфекції.

Боротьба зі шкідниками

Якщо під час обрізки на полуниці виявлено шкідників (наприклад довгоносика, павутинного або суничного кліща, попелицю), необхідно обробити всю ділянку посадок інсектицидом. Ідентифікація шкідника є першим кроком, оскільки різні препарати ефективні проти різних груп комах/кліщів. Після збору врожаю, коли на рослині немає ягід, можна використовувати ширший спектр препаратів, включаючи більш потужні системні інсектициди (дотримуючись інструкції та термінів очікування).

Обприскування проводять у безвітряну і суху погоду — зранку або ввечері. Обробляти потрібно як кущі, обприскуючи листя з внутрішньої і зовнішньої сторони, так і ґрунт навколо рослин. Багато шкідників (наприклад, довгоносик, кліщі) зимують або відкладають яйця в ґрунті або під рослинними рештками біля куща. Тому обробка не тільки зеленої маси, але й прикореневої зони та ґрунту значно підвищує ефективність боротьби. Після обробки рекомендується через деякий час (згідно з інструкцією до препарату) провести повторну обробку для знищення шкідників, що вилупилися з яєць.

Липневі підживлення полуниці

Городники рекомендують підгодувати полуницю в першій половині липня, після збору врожаю та обрізки. Рослина, що відплодоносила, особливо потребує азоту. Підійдуть такі добрива як нітрофоска, нітроамофоска, амофоска.

Перше підживлення після обрізки має на меті стимулювати швидке відростання нового здорового листя, яке буде активно фотосинтезувати і накопичувати енергію для формування плодових бруньок. Азот є ключовим елементом для росту зеленої маси.

У другій половині липня можна удобрити полуницю розчином коров'яку або курячого посліду. Органічні добрива не тільки забезпечують рослину поживними речовинами, але й покращують структуру ґрунту та активізують діяльність корисних мікроорганізмів.

Використовуйте тільки перепрілий гній або розведіть свіжий послід у великій кількості води (коров'як 1:10, курячий послід 1:15-20) і дайте йому перебродити кілька днів. Поливайте обережно, не потрапляючи на листя та сердечко, щоб уникнути опіків.

Крім азоту, для закладки плодових бруньок в липні-серпні вкрай необхідні фосфор і калій. Якщо перше підживлення було переважно азотним, то в другій половині липня або на початку серпня варто провести підживлення, де переважають фосфор і калій (наприклад, суперфосфат + калійна сіль або комплексне осіннє добриво для ягідних). Ці елементи сприяють розвитку кореневої системи, формуванню сильних плодових бруньок і підвищують зимостійкість рослин.

Пересаджування полуниці в липні

Починаючи приблизно з другої декади липня можна займатися пересадкою полуниці. До холодів вона встигне прижитися і обжитися на новому місці. Посадку полуничних вусів у середній смузі зазвичай починають проводити з кінця місяця.

Джерело: ukr.media

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *