Багато городників намагаються виростити моркву, і в них нічого не виходить. То вона не сходить, то сходить подекуди, і основна площа під посів залишається порожньою. Якщо вона раптом дружно зійшла, її проріджують, потім усе літо прополюють, рихлять землю, поливають. І здається, що все вийшло, але… при збиранні врожаю бачать коренеплоди неправильної, потворної форми. Після кількох спроб городнику це набридає, і він вирішує, що набагато легше купити моркву в магазині, ніж мучитися все літо, тим більше, що морква коштує недорого. Але насправді виростити моркву не так вже й складно. Головне зрозуміти, через що відбуваються ці невдачі, зрозуміти причини. Потім подумати, як їх усунути, і бажано усунути нескладним способом, інформує Ukr.Media.
Чому морква погано сходить?
Перша причина — якість самого насіння, а також важливо, скільки це насіння зберігалося. Старе насіння погано сходить або не сходить зовсім.
Друга причина — у насінні моркви містяться ефірні олії, які уповільнюють схожість. Для того, щоб насіння зійшло, ефірні олії повинні вимитися з насіння, а для цього потрібна стабільна вологість на грядці. Звичайний дачник свій город бачить лише у вихідні, а за хорошої погоди пересихає не лише ґрунт, а й насіння, і відбувається це досить швидко. Адже насіння у моркви дрібне, а закладення його у ґрунт зовсім неглибоке.
Чому морква виростає кострубата, потворної форми?
Коренеплід — це нижня частина стебла та головний корінь. За своєю природою він повинен рости вертикально вниз, якщо немає стороннього впливу.
Багато моркву сіють густо, потім проріджують, але при проріджуванні ми часто зачіпаємо корінь сусідньої рослини, після чого коренеплід виростить кривим. Так само при прополюванні, коли ми висмикуємо бур'ян з коренем, ми під землею можемо торкнутися коріння самої моркви. А оскільки проріджування і прополювання відбуваються 2-3 рази за сезон, то ймовірність того, що корінь, залишеної для росту рослини, торкнеться, збільшується.
Недостатній полив також може вплинути на форму коренеплоду, і особливо це помітно у південних регіонах. У перший період зростання, коли морква лише зійшла, не можна допускати пересихання грунту. Якщо загине від нестачі води хоча б частина головного корінця, то на зріст підуть бічні корені.
Потворні за формою моркви обов'язково будуть, якщо у вас на городі є кроти. Так, кріт хижак, морквину він не їсть, але якщо він риє ходи в морквяній грядці, то зрозуміло, що гарного врожаю чекати не доводиться. Та ще й вода при поливі йтиме невідомо куди. Але про кротів зазвичай городники знають і роблять грядки з бортиками, а під грядки кладуть сітки від кротів.
Багато хто використовують гній під перекопування перед сівбою моркви, тоді як надлишок азоту також може бути причиною кривих коренеплодів. Це ж стосується і азотних підживлень.
Як усунути ці причини?
Є таке прислів'я: "Лінь — двигун прогресу". Колесо вигадали, щоб не тягати тяжкості в руках. Завжди легше працювати головою, аніж руками. Чому ми завжди забуваємо про можливості, надані нам природою? Чому їх не використовуємо? Адже чим більше використовуєш чужу працю, в даному випадку працю природи, тим меншою буде робота для тебе. Але працювати все одно доведеться, тільки робота буде інакша.
У нас міняються пори року, взимку сніг, навесні та восени дощ, чому ми цим не користуємося? Адже ми можемо продовжити термін вологості грунту, просто використавши сніг при сівбі моркви.
При таненні снігу земля знаходиться у вологому, навіть у перезволоженому стані. Користуємося цим, і з насіння моркви йдуть, вимиваються ефірні олії, без поливів і без нашої участі.
Фотосинтез рослин. Без фотосинтезу нічого не росте, перекрити світло бур'янам і не потрібно буде прополювати.
Природу ми можемо попросити чи змусити проріджувати моркву, але ми можемо посіяти насіння моркви по одному. Багато хто скаже, що морквяне насіння дуже дрібне, сіяти по одному важко і довго. Але що заважає придбати насіння більше?
Як вибираємо насіння моркви?
Морква буває раннього, середнього та пізнього терміну дозрівання, зазвичай це вказується на упаковці. Виробник насіння пише кількість днів від повного сходу до початку збирання врожаю.
Зрозуміло, якщо ми хочемо ранній урожай, то вибираємо сорт або гібрид з малим вегетаційним періодом.
Купуйте професійні насіння, вони оброблені тирамом, їх добре видно, і самі вони великі.
Також продається насіння на стрічці, вже готовий варіант для тих, кому важко розкладати насіння по одному, але за відгуками — схожість не дуже хороша. За великого бажання можна наклеїти насіння на туалетний папір самостійно, взимку у багатьох на це є час. Можна купити насіння в гранулах, по одному таке насіння розкладати дуже зручно, за відгуками схожість непогана. Тут вибір за вами.
Як підготувати грядку?
Грядку для сівби моркви ми спеціально не готуємо. Вся підготовка зводиться до посадки великої культури у попередньому сезоні на ту грядку, де наступного сезону зростатиме морква. На своєму городі ми використовуємо мульчування, мульчуємо усі великі культури скошеною травою.
Наприклад, кабачки — велика культура, вони садяться на відстані один від одного метр-півтора, а всю площу грядки між рослинами мульчуємо скошеною травою з газонів.
Або капуста, відстань між качанами у якої 40-60 см. Загалом, головне, щоб морква сідала на ту грядку, на якій минулого року застосовувалося рясне та неодноразове мульчування. Поклавши трав'яної мульчі шаром 20 см, поливаючи по мульчі, що важливо, ми за два тижні вже не побачимо її на грядках, а якщо побачимо, то лише жалюгідні залишки. Траву докладаємо постійно, косимо газони та докладаємо. Єдине, що потрібно знати — НЕ МОЖНА ВИКОРИСТОВУВАТИ ГАЗОННУ ТРАВУ, якщо ви обробляли газон від бур'янів. Свіжоскошена трава є найкращим середовищем для розвитку потрібної мікрофлори, яка запускає процес розкладання, тобто ферментацію. Ці ферментовані рослинні залишки згодом йдуть у їжу ґрунтовим жителям, у тому числі і хробакам. У мульчі та під мульчею йдуть активні процеси, мільярди різної живності розкладають траву. Ми не тільки відновлюємо родючість ґрунту, а й підвищуємо його, створюємо стійку, самодостатню екосистему, в якій рослини ростуть сильними та здоровими. Саме цим відрізняється активна мульча від мульчі, у звичному розумінні цього слова. Тому наступного сезону морква садиться без перекопування і без внесення будь-яких добрив.
Як і коли сіємо моркву?
Наприкінці зими прибираємо сніг із грядки. Землю можна полити гарячою водою, а за сонячної погоди можна просто залишити на кілька днів, нам потрібно, щоб розтанув верхній шар землі на глибину 1-2 см. Але можна сіяти і пізніше, коли сніг залишився тільки з північного боку будинку і його вже немає на городі. Головне, щоб якийсь кучугур ще не розтанув.
Робимо борозенки для насіння моркви на відстані 15-18 см. Якщо ґрунт у вас кислий або слабокислий, то в міжряддя розсипаємо невелику кількість золи.
Насіння розкладаємо по одній штуці, це не дуже довго, тому що насіння велике, і площа посадки для особистого споживання зазвичай не перевищує 1-1.5 кв.м. Відстань між насінням не менше двох з половиною сантиметрів. Якщо ви хочете отримати великі коренеплоди, то відстань між насінням 3-5 сантиметрів, але треба бути впевненим у 100% схожості насіння. Насіння засипаємо землею з теплиці, або покупним ґрунтом, можна засипати піском шаром приблизно 1 см.
Зазвичай у кожного запасливого господаря в сараї, або десь під навісом завжди є залишки дощок після будівництва. Обрізки дощок можуть бути будь-якої довжини, якщо вони по 50 см, то укладаємо їх один за одним, паровозиком.
Старі дошки розкладаємо поміж рядами. Навіщо дошки? Дошки перекриють фотосинтез бур'янам, які виростають у міжрядді, і нам не доведеться прополювати.
Після цього розкидаємо по поверхні грядки сніг. Звертаємо увагу на те, що посередині грядки не повинно бути гірки, намагаємося розсипати сніг таким чином, щоб товщина була однакова і в центрі, і у країв грядки, це важливо. Шар снігу приблизно 30-35 см, трамбувати сніг не потрібно.
Ставимо невисокі дуги і вкриваємо спандбондом. Покривний матеріал може бути будь-якої щільності, але краще, якщо щільність 60.
У даному випадку покривний матеріал не для тепла, а для того, щоб сніг танув повільніше. Чим повільніше він тане — тим довше грунт буде вологим, і тоді вам не потрібно буде поливати.
Після того, як розтанув сніг, дивимось на погоду. Якщо раптом тепло настало стрибком, тобто, було вдень плюс 5 і відразу стало плюс 20, то сніг розтане дуже швидко, і моркву, що не зійшла, доведеться поливати, хоча б через день. Але таке стрибкоподібне підвищення температури буває рідко.
Якщо зима була несніжною, або у ващому регіоні сніг зовсім рідкість — тоді сіємо моркву раніше, коли йдуть дощі або дощі зі снігом. Якщо запізнилися із посівом, то моркву потрібно поливати. Те саме стосується і пізньої моркви, яка йде на зберігання.
При поливі насіння іноді зганяємо водою в загальну купу, можна також розмити ряди, тому ми поливаємо моркву особливим чином — прямо по дошці.
Якщо ви вже спростили собі роботу на городі, і у вас є краплинний полив, ще простіше.
Поливати моркву в сонячну погоду потрібно хоча б по 5-10 хвилин щодня, а якщо дощ, то він зробить цю роботу за вас.
А якщо температура підвищується повільно, або не підвищується зовсім, якщо йдуть дощі, то морква зійде і без поливів.
Догляд за морквою влітку
Після сходів моркву залишаємо під покривним матеріалом, його щільність на цей період повинна бути 16 або 32. Під покривним матеріалом морква буде знаходитися, поки не підросте на 10-20 см, і в цьому випадку покривний потрібен не для тепла.
По-перше — під укривним матеріалом випаровування води із ґрунту сповільнюється.
По-друге — укривний матеріал запобігатиме кладці яєць на моркві морквяною мухою.
Морквяна муха вилітає вперше рано навесні, і кладе яйця біля основи молодих стебел моркви. Личинки проникають у корінь, підростаючи, виходять з кореня і заляльковуються в землі. З цієї інформації зрозуміло, що під час першого літа мухи моркву захищає спанбонд. Наприкінці червня та у липні з'являється друге покоління мух.
Коли морква підросла, ми знімаємо дошки в міжрядді і мульчуємо свіжою тирсою, шаром приблизно 4-5 см. Тирсу краще взяти соснову, свіжа соснова тирса чудово оберігає моркву не тільки від морквяної мухи, але і грядку від відкладання яєць і жуків.
Можна використовувати не тільки тирсу, можна використовувати дрібну стружку. Якщо ви не закопуєте тирсу в грунт, якщо вона лежить зверху, то не потрібно думати про якесь закислення, тим більше, якщо ви перед посадкою використовували золу.
Таким чином, покривний матеріал захищає спочатку від комах, а далі від комах захищає тирса. Легше запобігти появі комах, ніж потім з ними боротися.
Жодних підгодівель ми не робимо. Проріджування теж не буде потрібно, але якщо все ж таки, на вашу думку, морква зійшла занадто густо, не потрібно її висмикувати з коренем, досить просто відщипнути маленьке бадилля.
Полив завжди здійснюємо за погодою, зрозуміло, що в спеку поливати моркву потрібно частіше. Під час зростання моркви важливо не допускати, щоб ґрунт пересихав. Режиму «дуже сухо — дуже мокро» не повинно бути, щоб морква не тріснула. При поливі по тирсі води йде більше, тому що спочатку промокає тирса, а вже потім вода надходить у ґрунт, але якщо тирсу прибрати, то пересихати земля буде набагато швидше, адже тирса уповільнює процес випаровування. Крім того, без тирси зростатимуть бур'яни і з'явиться простір для морквяної мухи.
Прибирання моркви
Часткове збирання ранньої моркви може бути по одній, можливо на пучок вже через 50-60 днів після сходів.
А наприкінці липня, у крайньому випадку, на початку серпня морква з коротким терміном вегетації забирається повністю.
Джерело: ukr.media