Як правильно садити півонії в різні пори року

Посадка півоній — один із важливих етапів у вирощуванні. Від того, як грамотно ви проведете посадку, залежить те, чи приживеться півонія, і чи буде вона добре розвиватися і рясно цвісти, інформує Ukr.Media.

Вибір місця для посадки

Для півоній вибирають відкриту або затінену на 3-4 години на день ділянку. Але не варто розміщувати рослини з південного боку, де їхні квітки швидко вигорають і відцвітають. У зоні посадки не повинно бути коренів чагарників, дерев і ґрунтових вод поблизу.

Півонії краще розвиваються на окультурених структурних суглинних ґрунтах з хорошою водо- і повітропроникністю при слабокислій реакції ґрунтового розчину (рН 5,5-6,5).

Посадка півоній восени

Кінець серпня-жовтень — найкращий час для посадки як трав'янистих, так і деревовидних півоній. У зміцнілих і сильних саджанців більше шансів благополучно перезимувати і сформувати стійкість до спекотної і посушливої літньої погоди.

Процес посадки

Готувати посадочні ями для осінньої посадки необхідно за 1,5-2 місяці до початку проведення робіт. За цей час ґрунт осяде, і корисні речовини в ньому розподіляться.

Лопатою викопують посадочні ями довжиною, шириною і глибиною 60-70 см. Якщо треба посадити кілька рослин, то ями розташовують на відстані не менше 1 м один від одного. При оформленні території півонії висаджують групами з площею живлення кожної рослини 0,5 м2.

Для дренажу на дно кладуть шар річкового піску, керамзиту, щебеню, шматки цегли. Потім на 2/3 заповнюють живильною, пухкою і вологою ґрунтовою сумішшю, що складається з рівних частин перегною, піску, землі з додаванням суперфосфату (100-150 г на кожну яму), 500 г кісткового борошна і 500 г золи. Незаповнене місце в ямі засипають до країв землею, що залишилася під час викопування. Під час посадки півоній в яму можна додати пару жмень крихти червоної цегли і штук п'ять іржавих цвяхів — рослини від цього рясніше цвітуть.

У стандартної деленки має бути від 2 до 5 бруньок з частиною кореневища і корінцями довжиною до 10 см.

Якщо півонії треба попередньо поділити, спочатку обрізають стебла до 5 см, а потім обережно, частково або повністю, викопують рослини. Гострим ножем обрізають коріння до 10-15 см, струшують землю і на 2-3 дні поміщають в прохолодне приміщення. Після цього кущ можна ділити на посадочні одиниці.

Залишки стебел перед посадкою повністю видаляють. Місця зрізів присипають золою і дають трохи підсохнути.

Для посадки вибирають нежаркий день. В ямі роблять поглиблення і ставлять у неї саджанець так, щоб розправленому корінню було просторо — як по сторонам, так і внизу. Важливим моментом є глибина посадки. Зачатки втечі мають бути заглиблені від початку зростання на 4-5 см. Поверхневе закладення призведе до вимерзання, а надмірне заглиблення — до загнивання і затримки цвітіння на багато років.

Деленку засипають землею і трохи ущільнюють ґрунт навколо майбутнього кущика. Саджанець після посадки поливають водою з додаванням стимуляторів росту.

При засипці ями землю обережно притискають до коріння рослини, а після засипки ями ґрунт не утрамбовують. Після декількох поливів і дощів земля поступово ущільнюється і осідає. На кожну рослину витрачають не менше 10 л води. При теплій сухій осені посадки поливають кілька разів. Коли вбереться вода, яму досипають землею, рослина підгортають структурної ґрунтом або вивітреним торфом на 10-15 см. Посаджені рослини бажано замульчувати шаром торфу, соломи.

Укриття паростків на зиму

На зиму саджанці півонії вкривають, щоб уберегти від вимерзання. Їх спочатку підгортають, формуючи невеликий горбок, а потім мульчують товстим шаром 10-15 см. У якості мульчі використовують пісок, верховий торф, компост, лапник.

Взимку під півонії підсипають сніг, а до весни його втоптують, щоб рослини не почали рости занадто рано і не постраждали від заморозків.

Посадка півоній навесні

Зазвичай, у заготовлені ями і траншеї півонії висаджують в середині серпня і тільки у виняткових випадках навесні відразу після відтавання і прогрівання ґрунту.

У яких випадках півонії садять навесні?

Що робити, якщо саме на початку весни в садових центрах найбільший вибір посадкового матеріалу і є можливість придбати рідкісний або потрібний сорт півонії? У магазини саджанці надходять із закритою кореневою системою, тому їх можна сміливо купувати. Коріння можна зберегти до осені або посадити навесні на постійне місце, тому що, з огляду на біологічні особливості рослини, активне формування кореневої системи відбувається не лише восени, але і з настанням весни, коли починають відростати пагони.

Відмінності від осінньої посадки

Восени півонії відразу висаджують у ґрунт на постійне місце, а весняна посадка включає підготовчий етап — холодну перетримку. Придбані саджанці в лютому-початку березня рано висаджувати в ґрунт — земля не відтанула і ще покрита снігом.

Період охолодження

Куплені півонії витягують з упаковки, коріння звільняють від ґрунту і промивають. Підозрілі темні і підгнилі місця вирізують до здорової частини. Саджанець замочують на 2 години в розчині фунгіциду. Після просушування зрізи обробляють садовим варом, потім коріння кладуть у пластиковий контейнер і засипають готовим пухким і некислим ґрунтом.

Контейнер з саджанцем ставлять в холодне місце — підвал, балкон, лоджію або в холодильник. Хороше освітлення при цьому не потрібно, оптимальна температура повинна бути в межах 0+2°C. При нічних заморозках контейнер вкривають або на годину заносять у кімнату. У такому "сплячому" режимі саджанці будуть перебувати протягом 1-1, 5 місяця.

Посадка на літо для подальшої посадки/пересадки восени

Після холодної витримки можна не поспішати з посадкою і почекати до осені. В цьому випадку після холодної витримки саджанець на літо разом з ємністю прикопують в півтіні до осінньої посадки на постійне місце.

Догляд у перший рік після посадки

Рослини можуть не зацвісти тільки в разі пошкодження бруньок кореневої шийки під час посадки. Нестача води також може привести до припинення розвитку бутонів.

Особливо рясно споживають вологу молоді посадки в кінці червня-липня, коли відбувається закладення і формування бруньок. Краще поливати зі шланга навколо рослини, не змочуючи листя і підстави стебел. Поливають раз у 8-12 днів, витрачаючи на одну рослину 12-15 л води. Рясні регулярні поливи продовжуються до кінця серпня. За теплої осені поливи продовжують і у вересні. Регулярно видаляють бур'яни і розпушують міжряддя. При настанні посушливої погоди посадки мульчують.

Джерело: ukr.media

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *