Багато людей полюбляють берези. Ними захоплюються, їх оспівують, але садити біля будинку побоюються. Чи обґрунтовані ці страхи?
Народні прикмети наполегливо вимагають не садити березу біля будинку. Ми хочемо навести кілька причин, навпаки, зробити це і переконати вас у тому, що наші предки даремно віднесли красуню березу до розряду небажаних на дачі дерев, інформує Ukr.Media.
Береза "прибере" зайву воду
Береза — вологолюбне дерево. Її велика коренева система поглинає з землі багато рідини. Ця особливість дерева одночасно є і перевагою, і недоліком білостовбурової красуні.
Береза принесе вам велику користь, якщо ваша ділянка:
- розташована у низині, і у вас щовесни після танення снігу чи повені територія перетворюється на маленьку Венецію;
- заболочена, і під ногами "хлюпає" навіть у теплу та суху пору року;
- з глинистим ґрунтом.
У всіх цих випадках посадка берези (або декількох беріз) допоможе вирішити проблему. Вологий ґрунт — це саме те, чого потребує дерево. Воно "візьме" з ґрунту зайву вологу, зробивши ґрунт більш придатним для вирощування інших рослин.
На ділянках з піщаним ґрунтом або на піднесеному місці, навпаки, не рекомендується висаджувати берези. Адже в цьому випадку вони забиратимуть із ґрунту невелику кількість вологи, яка там є, не залишивши нічого іншим рослинам. У подібних випадках необхідно садити культури на деякій — не менше, ніж 3 метри — відстані від дерева і регулярно поливати зелені насадження, щоб забезпечити їх потрібним об'ємом води.
Береза може бути декоративною
Чи варто говорити про народну любов до цього дерева, оспівану у віршах і піснях? Однак про милу і витончену берізку ще не все відомо. Чи знаєте ви, наприклад, що окрім звичних для нас видів берези пухнастої і берези пониклої, є ще безліч її маловідомих видів і садових форм. Вони відрізняються від традиційної берези і формою листя, і зовнішнім виглядом крони, і забарвленням листя, і навіть кольором стовбура.
Так, одна з найпопулярніших "нетрадиційних" форм берези — береза повисла Фастигіата. Це невисоке (8-10 м), з неширокою кроною (2,5-3 м) дерево колоноподібної форми. Його часто можна зустріти на дачних ділянках, оскільки завдяки компактній кроні воно не займає багато місця.
Ще одна садова форма берези повислої — Лациніата. Вона відрізняється від інших незвичайною — глибоко порізаною — формою листя. Щоб милуватися різьбленим листям цього дерева, садіть його на передньому плані, тому що на кордоні ділянки його унікальність загубиться.
У берези повислої Пурпурової листя, як випливає з назви, не зеленого, а темно-бордового кольору. Зеленішати воно починає лише тоді, коли дереву не вистачає сонячного світла, тобто ближче до осені.
На ділянці ці дерева можна використовувати по-різному. З беріз можна зробити зелену стіну, яка закриє ділянку від очей сусідів. Форми з плакучою кроною допоможуть створити відокремлений куточок, де залишиться лише поставити лаву — і вийде альтанка. Деякі дерева стануть домінантою рослинної композиції. Загалом, варіантів використання беріз на дачній ділянці чимало.
Береза даватиме вам сік
Ще одна причина, через яку варто посадити на дачній ділянці березу, — це, звичайно ж, березовий сік. Щовесни дерево даватиме вам живильний сік. Найбільші любителі і поціновувачі п'ють березовий сік не лише у свіжому вигляді, але і консервують його на зиму, наприклад, з часточками лимона, що робить його ще більш корисним.
Під березою зможуть зростати гриби
З чим у вас асоціюється береза? Звичайно ж, з підберезниками. Адже гриби можна збирати не лише у лісі, але і на власній дачній ділянці. Принесіть з лісу молоді гриби, подрібніть їх і закопайте поруч з березою.
До речі, крім підберезників, біля коріння берези можна вирощувати й інші гриби: білі, підосичники, рижики і т. д.
Береза принесе вам користь
І у якості ще одного аргументу, чому на ділянці обов'язково потрібно завести березу, хочеться нагадати про користь, яку може принести вам білостовбурова красуня:
- посадіть ряд беріз на північній межі ділянки. Ці дерева стануть вітрозахисною смугою, яка захистить ваші посадки. Навіть у теплолюбних рослин за наявності такого захисту більше шансів добре пережити холодні зими;
- Під час сильних вітрів з берези падає багато дрібних гілочок (через це багато людей і побоюються садити її на дачі). Однак ці гілки можна застосувати на користь самої ділянки. Візьміть зламані пагони разом із листям і використовуйте їх для створення теплих грядок. Допоможуть вони і під час укриття троянд. Нахиліть троянди і зверху накрийте гілками. На них укладіть шар листя. Потім — знову гілки, які не дадуть листю розлетітися. У такому укритті троянди будуть чудово почуватися. Та й шашлики, де сухі березові гілки можна використовувати у якості дров, теж ніхто не скасовував. Як бачите, навіть, здавалося б, сміття теж можна вдало використати;
- береза — це ще й ліки проти багатьох недуг. З березового листя і бруньок роблять настій. Його використовують як сечогінний засіб, для зниження температури тіла, загоєння ран і т. д. Олією з березових бруньок лікують захворювання шкіри;
- крім усього перерахованого вище, не можна забувати, що береза, як і будь-яке дерево, візьме на себе пил від дороги, яка прокладена поруч. А ще вона добре ізолює шум та робить повітря більш чистим.
Джерело: ukr.media