4 простих поради щодо весняного догляду за гортензією

У багатьох садах живе гортензія — традиційна деревоподібна, чудова волотиста і інші, більш рідкісні види. З настанням весни чагарники потребують догляду. Від його якості залежить розвиток рослин, їх рясне квітнення, інформує Ukr.Media.

Останнім часом у наших садах, крім звичної гортензії деревоподібної з білими шапками суцвіть, оселилися нові види і ціле море розкішних сортів гортензії. Навіть ті садівники, які раніше не вважали цей чагарник гідним уваги, стали справжніми фанатами культури і регулярно доповнюють свої колекції. Добре, що селекціонери щорічно постачають на ринок новинки.

Гортензії вважаються відносно невибагливими рослинами, особливої уваги вимагають лише теплолюбні її види, які потрібно вкривати на зиму. Однак навіть найменш вимогливі види не можна залишати без догляду, у цьому випадку вони потьмяніють, виглядатимуть запущеними і не покажуть себе у всій красі. Розберемося, як доглядати за гортензіями на початку сезону.

Зняття укриття

Гортензія крупнолистова є найменш зимостійкою, але це не зупиняє наших садівників. Цей вид у відкритому ґрунті вирощують з серйозним зимовим укриттям. Зазвичай рослини захищають від зимових морозів так само, як і троянди, за повітряно-сухим типом. З настанням весни та під час відлиг рослини провітрюють, а у квітні укриття поступово знімають.

Бажано робити це за похмурої погоди, щоб рослини легше адаптувалися до змін. Важливо не допустити перегріву кущів під непроникною плівкою або руберойдом. Повністю знімають укриття після того, як бруньки почнуть зростати. За наявності загрози заморозків рослини потрібно вкрити шаром нетканого матеріалу.

Кущики гортензії Саржента і дуболистої рекомендується на зиму рясно замульчувати, щоб запобігти загибелі коріння. У якості мульчі використовують компост, торф, суху скошену траву, опад хвойних рослин, подрідбнену кору.

Навесні це укриття можна частково знімати лише до кінця квітня — початку травня. Повністю відкривають кущі у травні. Після зняття мульчі ґрунт обережно розпушують. Навколо куща прибирають залишки старого листя, бур'яни, суху траву.

Обрізка гортензії

Практично всі види гортензії вимагають обрізки, однак важливо розібратися, до якого типу належить саме ваша рослина, на яких пагонах у неї формуються суцвіття, щоб правильно вибрати методи проведення цієї серйозної операції.

Найчастіше у наших садах зустрічаються гортензії деревоподібна і волотиста. Ці види утворюють суцвіття на пагонах поточного року. Обрізають їх з настанням весни, у квітні, після сходу снігу. Затягувати з цією операцією небажано, оскільки пізніше починається сокорух, і обрізані пагони будуть буквально спливати соком.

У гортензії деревоподібні пагони обрізають, залишаючи 3-5 бруньок. За умови загущення куща можна вирізати частину пагонів до рівня ґрунту. За щадного обрізання, коли видаляють лише відцвілі торішні суцвіття і верхню частину пагонів, рослина формує багато нових суцвіть, але їх розмір невеликий. У будь-якому випадку обов'язково видаляють загиблі, занадто слабкі, викривлені пагони.

Гортензія волотиста також вимагає санітарної та формуючої обрізки. Її ступінь відображається на строках і якості квітнення. Якщо на торішніх приростах залишають по дві бруньки, тобто роблять сильну обрізку, то рослина досить довго нарощує пагони, починає пізніше квітнути, але при цьому утворює потужні великі суцвіття.

За помірної обрізки на 4 бруньки можна розраховувати на середні терміни квітнення і проміжний розмір суцвіть. Слабка обрізка зводиться до видалення торішніх суцвіть і призведе до раннього квітнення, але утворення невеликих суцвіть.

Рекомендації досить усереднені, слід враховувати особливості окремих сортів та їх реакцію на різний ступінь обрізки. Наприклад, величезні суцвіття на слабких пагонах будуть в'янути, а після сильного дощу можуть опинитися на землі, кущ буде завалюватися, і є ризик поломки пагонів.

Для одних сортів рекомендується середня обрізка, а іншим — необхідна сильна. Сила обрізки також повинна поєднуватися із загальним планом формування куща і вашими цілями — створити розлогий, плоский або прямостоячий кущ з пишною верхівкою. У будь-якому випадку обрізка гортензії волотистої — творче заняття, що вимагає індивідуального підходу.

Теплолюбна гортензія крупнолистова, а також деякі інші види (гортензії Саржента, дуболиста, черешкова) квітнуть на пагонах минулого року. Їм потрібна лише санітарна обрізка і видалення сухих, підмерзлих, слабких пагонів та таких, що надто густо зростають, а також порушують гармонійну форму рослин. Видаляють минулорічні сухі суцвіття до перших бруньок. Операцію бажано проводити за набрякання бруньок, що дозволяє визначити пошкоджені після зимівлі пагони.

Підгодівля гортензії

Повноцінне харчування необхідне гортензіям, щоб наростити пагони і закласти суцвіття. Весняну підгодівлю роблять після видалення шару мульчуючого матеріалу. Використовують азотні, комплексні добрива або спеціальні суміші для гортензій, які можуть бути повністю органічними, органомінеральними або лише мінеральними з повним набором основних елементів і мікроелементів. Усі добрива використовують згідно з рекомендаціями на упаковці.

Добрива можна вносити у рідкому вигляді, наприклад, розвести 20 г сечовини на 10 л води і використовувати 2-5 л на один кущ, залежно від його віку та розміру. Спеціалізовані суміші можуть бути як у рідкому, так і у сухому вигляді. Сухі добрива закладають у ґрунт під кущем, при цьому розпушувати його потрібно неглибоко, тому що коріння у гортензії поверхневе, його легко пошкодити. Після загортання добрив ґрунт рясно поливають і мульчують шаром свіжого матеріалу (тріски, стружки, торфу) заввишки у 5-10 см.

Дотримуйтесь помірності у підгодівлі, не давайте надмірної кількості азоту, щоб не викликати жирування рослин на шкоду квітненню.

Полив

Гортензії вважаються вологолюбними рослинами, хоча досвід садівників показує, що деякі з них цілком витримують помірне зволоження і навіть нетривалу посуху. Однак навесні, особливо під час такої, як цього сезону, рослинам потрібен весняний полив. Після практично безсніжної зими запас вологи у ґрунті зовсім невеликий, тому за умов теплої весни рослини незабаром відчують проблеми.

Для поливу використовуйте відстояну, нагріту на сонці воду. Бажано поливати гортензії безпосередньо зі свердловини або колодязя крижаною водою. Для підкислення нейтрального ґрунту можна додати трохи лимонної кислоти або оцту, хоча цей чагарник добре зростає на слабокислих і навіть нейтральних ґрунтах, не витримує лише лужні ґрунти. Під час поливу відсуньте шар мульчуючого матеріалу, а потім прикрийте ним зволожений ґрунт.

Приділіть своїм гортензіям трохи часу з настанням весни, щоб влітку милуватися тривалим і пишним квітненням.

Джерело: ukr.media

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *