Україна, Єврокомісія та держави-сусіди, які не скасували заборону на ввезення української агропродукції, зараз працюють над досягненням компромісного рішення, повідомив заступник міністра економіки – торговий представник України Тарас Качка в ефірі національного телемарафону. Він сподівається, що рішення буде знайдено вже цього тижня.
Forbes Ukraine випустив новий номер журналу. Придбати його з безкоштовною доставкою можна за цим посиланням. У журналі: перший список найкращих роботодавців для ветеранів, список перспективних молодих українців «30 до 30», 40 компаній, які вийшли на іноземні ринки під час війни, історії Марії Берлінської, Всеволода Кожемяки та загалом майже два десятки текстів.
Ключові факти
- «Для нас принциповий момент – досягти порозуміння з Польщею та іншими чотирма країнами-сусідами щодо імпорту ними української агропродукції», – наголосив Качка.
- За його словами, передбачається, що в подальшому буде діяти механізм спільної верифікації та погодження постачання чотирьох видів сільськогосподарських товарів до пʼяти країн ЄС.
- «Це дуже складний механізм торгівлі, тому ми не прогнозуємо значного зростання обсягів українського експорту. Для нас він важливий тому, що ми хочемо показати, який насправді існує попит, хто насправді купує українську продукцію, і поступово залучати уряди цих країн ЄС в оцінку цих постачань. Адже згодом буде зрозуміло, що заборона не потрібна і можна поступово повертатися до нормалізації торгівлі», – зазначив торговий представник України.
- Він повідомив, що зараз ведеться робота з цими державами та з Єврокомісією над досягненням компромісу.
- «Я сподіваюсь, що цього тижня у нас будуть гарні новини з приводу того, що ми погодили механізм взаємодії, який влаштує всіх і дозволить уникнути формальних заборон в нашій двосторонній торгівлі», – додав він.
- Качка зазначив, що позов до СОТ – це не основний інструмент вирішення проблеми, а лише реакція на введення національних заборон.
- «В ідеалі ми хочемо уникнути довгої судової тяганини в рамках Світової організації торгівлі. Наш пріоритет – досягти порозуміння з нашими сусідами шляхом переговорів», – наголосив він.
Контекст
15 вересня Єврокомісія оголосила, що не буде продовжувати обмеження на імпорт сільгосппродукції з України після 15 вересня. Водночас Польща, Словаччина та Угорщина оголосили про односторонні обмеження на імпорт українського зерна.
18 вересня Україна представила Єврокомісії план з обмеження експорту сільгосппродукції, який мав би замінити односторонні обмеження українського імпорту, проте держави-члени ЄС, що межують з Україною, відкинули пропозиції Києва.
Крім того, після заяв про те, що Україна позиватиметься до СОТ про порушення її прав, Польща, Угорщина та Словаччина відмовилися від участі у платформі щодо експорту української аграрної продукції.
Пізніше Мінекономіки повідомило, що Україна подала позов до СОТ проти Польщі, Словаччини та Угорщини через заборону ввезення агропродукції.
19 вересня премʼєр-міністр України Денис Шмигаль заявив, що український уряд запропонував ЄС та країнам-сусідам – Болгарії, Угорщині, Польщі, Румунії та Словаччині – компроміс щодо експорту агропродукції. За його словами, у разі відмови уряд ухвалить рішення про заборону імпорту низки товарів із цих країн.
Найближчими днями Україна запровадить ембарго на товари з Польщі, заявив у вівторок, 19 вересня, торговельний представник України Тарас Качка в інтервʼю виданню Rzeczpospolita. За його словами, йдеться про ембарго на помідори, цибулю, капусту та яблука.
Коментуючи цю заяву премʼєр-міністр Матеуш Моравецький заявив, що Польща розширить заборону на ввезення продукції з України, якщо Київ «буде загострювати конфлікт».