Транзит газу з Росії. «Нафтогаз» не збирається продовжувати контракт з «Газпромом»

НАК «Нафтогаз України» не планує продовжувати контракт на транзит газу з Росії після закінчення терміну його дії в кінці 2024 року, проте, можливо, доведеться враховувати потреби Європи. Про це сказав голова «Нафтогазу» Олексій Чернишов в інтервʼю енергетичному консалтинговому агентству ICIS 20 вересня.

Forbes Ukraine випустив новий номер журналу. Придбати його з безкоштовною доставкою можна за цим посиланням. У журналі: перший список найкращих роботодавців для ветеранів, список перспективних молодих українців «30 до 30», 40 компаній, які вийшли на іноземні ринки під час війни, історії Марії Берлінської, Всеволода Кожемяки та загалом майже два десятки текстів.

Ключові факти

  • За словами Чернишова, «Нафтогаз» втрачає від діючих домовленостей, оскільки Росія транспортує набагато менше газу, ніж вона повинна робити за своїми контрактними зобов’язаннями.
  • «Ми не плануємо продовження цього контракту, і це чітка позиція […] Україна перебуває у стані війни з Росією», – наголосив він.
  • Чернишов зазначив, що «Нафтогаз» здійснює транзит лише заради європейських партнерів, «щоб не залишити їх без газу взимку».
  • Проте якщо європейські компанії попросять, то «Нафтогаз» може розглянути варіанти продовження транзиту, додав Чернишов.

Контекст

Поточний контракт на транзит газу підписано у грудні 2019 року, угода забезпечує потоки російського газу через Україну до 2024 року. Відповідно до угоди російська державна енергетична компанія «Газпром» погодилася направити щонайменше 65 млрд кубометрів газу у 2020-му та 40 млрд кубометрів газу на рік у період з 2021-го по 2024 рік українським газопроводом, що забезпечило б $7 млрд від транзиту.

Однак наразі Росія постачає лише близько 12 млрд кубометрів на рік, і Київ стверджує, що Москва недоплачує, незважаючи на договірне зобовʼязання щодо сплати повної плати за транзит незалежно від того, чи постачаються узгоджені обсяги газу.

У вересні минулого року «Нафтогаз» подав прохання про арбітраж до Міжнародного арбітражного суду при Міжнародній торгово-промисловій палаті в Парижі. Він стосується невиплати грошей російським «Газпромом» за транспортування газу.

Рішення Москви скоротити постачання газу до Європи торік спровокувало енергетичну кризу, прискоривши інфляцію та підвищивши вартість життя. Але хоча кілька маршрутів було перекрито, український газопровід – один із двох, якими продовжує надходити газ, хоча й у зменшених обсягах.

У серпні цього року міністр енергетики Герман Галущенко заявляв, що продовження пʼятирічного транзитного контракту малоймовірне. Хоча і припустив, що європейські політики можуть захотіти переглянути договір – як це сталося у 2019 році, коли делегація ЄС виступила посередником у тристоронніх переговорах із Росією та Україною, – аналітики кажуть, що це малоймовірно з огляду на складність переговорів із Москвою.

Источник

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *