В Україні стартував пробний період Etsy Payments. Які можливості це відкриває перед українськім малим бізнесом

Etsy планує вже цього року запустити свою платіжну систему на території України. Що змінилося для українців на маркетплейсі-гіганті після повномасштабного вторгнення

Forbes Ukraine випустив новий номер журналу. Придбати його з безкоштовною доставкою можна за цим посиланням. У журналі: перший список найкращих роботодавців для ветеранів, список перспективних молодих українців «30 до 30», 40 компаній, які вийшли на іноземні ринки під час війни, історії Марії Берлінської, Всеволода Кожемяки та загалом майже два десятки текстів.

В кінці серпня 2023-го виконавча директорка маркетплейсу Etsy Райна Московіц, надіслала лист міністру цифрової трансформації Михайлу Федорову. Вона повідомила, що платіжна система Etsy Payments наразі знаходиться на тестовій стадії та планується до запуску в Україні вже цієї осені. «Запуск нашого нового платіжного продукту свідчить про нашу постійну відданість Україні та є ключовим кроком на шляху створення нових шляхів для економічних можливостей і зростання»,— говориться у листі Московіц.

«Це дасть українцям можливість відкривати нові магазини без допомоги посередників», – погоджується директорка департаменту міжнародних операцій «Укрпошта» Юлія Павленко.  

У 2021 році маркетплейс Etsy ввів глобальні зміни у співпраці з продавцями. В усіх країнах без фінансової системи Etsy Payments платформа заблокувала можливість нових реєстрацій продавців. Україна не стала винятком. 

Після цього українці знайшли обхідні шляхи виходу на маркетплейс. «Одним з варіантів «сірого» виходу — купівлю магазину в когось», – каже засновниця магазину Mamalama Kids і консультантка підприємців на Etsy Тетяна Бондар. Такий варіант має ризики, Etsy міг заблокувати магазин. Інші шляхи не легші. Реєстрація магазину на партнера, що знаходиться в країнах з Etsy Payments, вимагала від продавця надати посвідку на постійне проживання, рахунок у місцевому банку та комунальні платежі

Що потрібно знати українським підприємцям про роботу на маркетплейсі з 92 млн активних покупців і 7,5 млн продавців з 234 країн?

Stand with Ukraine

На початку повномасштабного вторгнення маркетплейс Etsy скасував комісійні за лютий для продавців з України. Комісії містили і вартість внутрішньої реклами. «Є магазини, яким списали комісій на $100 000», – каже Бондар. 

Це був не єдиний крок підтримки від Etsy. Бондар розповідає, що у березні маркетплейс розіслав усім своїм покупцям листа із мануалом як підтримати українських продавців. Користувачі Etsy могли обрати країну та підтримати українських виробників діджитал товарів. «Ті магазини, яким пощастило в той місяць бути в топі за таким пошуковим запитом, дуже непогано заробили на цій підтримці», – каже Бондар. Разом з цим значно зросли продажі за тегами України, додає вона.

Підприємець з Ірпеня засновник Woodandhearts Денис Шкрібляк. продає на Etsy меблі Монтессорі. «Деякі люди [на початку війни] просто купували у нас товар і казали відправити, коли у нас буде така можливість», – каже Шкрібляк. 

Попри допомогу українським продавцям, Etsy в першу чергу піклується про покупців — після 24 лютого там почали позначати товари з України плашкою. Яка попереджала клієнтів, що доставка замовлення може зайняти більше зазначеного в описі часу через «кризу в Україні». За словами Бондар, дисклеймер тримався на близько року. 

Чи вплинуло це на продажі? Однозначної відповіді немає. Харківський підприємець Сергій Івін з 2016 року продає на Etsy інструменти для обробки дерева, сокири та ножі ручної роботи під брендом Kharkiv Forgе. Після повномасштабного вторгнення покази товарів Kharkiv Forgе на маркетплейсі впали на 60%, вважає партнер Івіна Олександр Коновалов. «Ми вважаємо, що Etsy зараз не дуже показує українські товари», – додає Коновалов. Він припускає, що на початку цього літа платформа змінила свої алгоритми. 

Консультантка підприємців на Etsy Тетяна Бондар не вважає, що маркетплейс ігнорує українські товари. «Ті товари, що продаються і конвертуються, показуються краще, ті, що не продаються, показуються гірше», – констатує вона. На Etsy Бондар продає свої товари, handmade сувеніри для немовлят, з 2018 року.

Денис Шкрібляк з Woodandhearts

Денис Шкрібляк з Woodandhearts

«Ми втратили позиції на маркетплейсах, тому що поки ми не продавали (його виробництво три місяці стояло, через руйнування та окупацію), наші конкуренти, наприклад, із Заходу України, продовжували продавати як і раніше» – каже засновник Woodandhearts. Сьогодні продажі компанії на Etsy впали до 70 товарів на тиждень, проти 200–300. 

Українці на Etsy

За даними звіту про управління АТ «Укрпошта», у 2022 році обсяги міжнародних експортних відправлень компанії зменшились на 23% в порівнянні з 2021-м. 

За даними платформи Koalanda, яка спеціалізується на SЕО Etsy, на маркетплейсі нараховується понад 24 500 активних магазинів з України (всього було зарєстровано 55 000). 

У питаннях з податками Etsy, як і більшість маркетплейсів, виступає податковим агентом. «На сьогоднішній день податки сплачує споживач», – додає Павленко.

  • На приватні посилки до країн ЄС вартістю до €45 податки не нараховуються, у випадку комерційних посилок безмитний ліміт починається з €0. Основна ставка податків в Європейському Союзі коливається між 17 і 27% залежно від країни.
  • На посилки вартістю вище €150 крім ПДВ нараховується і мито на категорію товару. «Якщо посилка дорожча за €150, то митниця проходить в ручному режимі, і митний інспектор самостійно виписує суму до сплати», – каже Павленко. За її словами, у 2021 році посилки до усіх країн ЄС вартістю до €150 склали 91% трафіку. 

У травні 2022 року Європейський Парламент скасував мита на українські товари. «Європейський союз в рамках своєї підтримки дозволив не нараховувати мита на товари з України поки йде війна», – каже Павленко. 

На фінальну ціну товару також впливають – логістика та маркетинг. За словами Бондар, вартість логістичних послуг залежить від перевізника та габаритів. «Відправлення дорогої картини за $1000 може коштувати до $20, а доставка подушки ціною в $50 може коштувати $30», – каже вона. Витрати на маркетинг Бондар оцінює в близько 30% від вартості продукту. 

Kharkiv Forgе

Kharkiv Forgе

Etsy-покращення

Що означає поява Etsy Payments для українських підприємців? На сьогодні, клієнти, щоб придбати товар в українського продавця, мають розраховуватися виключно через PayPal. «Для того, щоб провести платіж, у покупця має бути додаток PayPal, карта, яку визнає платформа, та мінімальні знання з користування додатком, а платіжна система Etsy Payments приймає будь-яку картку світу», – додає Шкрібляк. 

Реєстрація на маркетплейсі – тільки перший крок на шляху до продажів. Виробники картин за номерами Brushme декілька разів намагалися закріпитися на Etsy. За словами співзасновника Brushme Андрія Кравця, компанії не вистачило ресурсів та обʼємів продажів. «Те, що ми там продавали, зовсім не задовільняло нас, – каже він. – Ми більше часу витрачали, аніж заробляли». «Це не кнопка «бабло», що ти натиснув і тобі кожен день приходять сотні продажів», – коментує Шкрібляк. Треба системно і багато працювати.

Источник

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *