Нюанси обробки пшениці фунгіцидами — журнал Пропозиція

Коли краще застосовувати фунгіциди проти листкових хвороб пшениці та фузаріозу колосу і чи можна виконати  захист від двох загроз за одне обприскування – думка канадських експертів

Виробники пшениці завжди уважно стежать за погодою протягом вегетаційного періоду, щоб побачити, чи не стануть умови сприятливими для розвитку хвороб у їхніх посівах, а також цікавляться економією засобів захисту рослин, зокрема фунгіцидів.

Ренді Катчер, консультант з агрономії з Університету Саскачевана, довгий час вивчав оптимальні терміни для застосування фунгіцидів на пшениці для боротьби з фузаріозом колосу та хворобами листя, зокрема з такими, як піренофороз і септоріоз. Подібне вивчав і Шері Стрідхорст, консультант з агрономії в Центральній Альберті.

Їхні дослідження показують, що обробка фунгіцидами, яка співпадала із термінами застосування гербіцидів або регуляторів росту рослин на початку сезону, ймовірно, була непродуктивною проти цих двох загроз, оскільки розвиток рослин пшениці був ще недостатнім для ефективного контролю.

Найкращим часом застосування листкових фунгіцидів зазвичай вважають стадію прапорцевого листка пшениці. А пізніша стадія, цвітіння пшениці, вважається найкращим часом для обприскування проти фузаріозу колосу.

Але як бути, коли ви хочете провести лише одну обробку фунгіцидами? На думку експертів, якщо ви трохи зачекаєте та застосуєте фунгіцид за появи перших ознак фузаріозної гнилі, а не на стадії прапорцевого листка, це буде оптимальним варіантом.

«Якби мені довелося вибирати, я зупинився б на синхронізації з часом обробки проти фузаріозу колосу, адже так ви отримаєте перевагу в урожайності, рівну чи кращу, ніж за синхронізації з обробкою по прапорцевому листку», — каже Стрідхорст, яка опублікувала дослідження «Оцінка хвороб, урожайності та економіки, пов’язаних із термінами застосування фунгіцидів на канадській західній червоній ярій пшениці».

Основу звіту складають дворічні дослідження, проведені у 2018 та 2019 роках. Обробки фунгіцидами, що містять різні комбінації пропіконазолу, бензовіндифлупіра (Солатенол®), азоксистробіну, протіоконазолу та тебуконазолу, оцінювали в різних місцях по всій Альберті, щоб визначити оптимальні терміни застосування для двох популярних сортів AAC Brandon та AAC Viewfield.

Результати наукової роботи показали, що застосування фунгіцидів у більш ранньому періоді, коли вносили гербіциди або біостимулятори, було, по суті, марною витратою грошей.

«У цей час у нас не було статистичного покращення врожайності порівняно з контролем, адже не забезпечувався контроль над хворобами і, відповідно, не відмічено жодної економічної вигоди», – каже Стрідхорст.

При цьому обприскування на стадії цвітіння, коли пшениця найбільш сприйнятлива до інфекції фузаріозу колосу, привело до дещо менш ефективної боротьби з хворобою листя, але все ж таки дало вищі врожаї в дослідженні.

У роботі Катчера, у свою чергу, вивчалося, чи буде застосування фунгіцидів на стадії цвітіння проти фузаріозу колоса також адекватно пригнічувати плямистість листя. Випущений у 2018 році звіт базувався на дослідженні, проведеному у трьох місцях в Альберті та трьох місцях у Саскачевані з використанням двох фунгіцидів, що містять тебуконазол разом із біологічним продуктом (активний інгредієнт Bacillus subtilis).

За результатами застосування фунгіцидів для листя під час цвітіння дало еквівалентну врожайність і таку ж якість зерна, як і на стадії прапорцевого листка, навіть незважаючи на те, що ступінь тяжкості плямистості листя була трохи вище в залежності від часу цвітіння.

Обидва фахівці погоджуються, що якщо ви вирішите проводити окремі обприскування пшениці на стадіях прапорцевого листка та цвітіння, дуже важливо чергувати фунгіциди для профілактики стійкості у патогенів. «Фермери, безумовно, знають про бур’яни, стійкі до гербіцидів, але стійкість патогенів до фунгіцидів теж не можна списувати з рахунків. Необхідно відстрочити виникнення стійкості, у чому допомагає чергування продуктів із різними активними інгредієнтами.

Катчер каже, що два застосування фунгіцидів, одне на прапорцевому листку, а інше на стадії цвітіння, неекономічні, враховуючи ціни на товари та витрати на фунгіциди на момент проведення дослідження.

Марк Халсолл www.grainews.ca

Джерело: propozitsiya.com

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *