Національний банк України (НБУ) повідомив про нелегальну схему кредитування, яку реалізовував онлайн-сервіс BitCapital, йдеться у релізі регулятора. Компанія маскувала гривневі позики під кредити у криптовалюті Tether (USDT). Постраждали щонайменше 700 людей.
Ключові факти
- НБУ проаналізував роботу онлайн-сервісу та встановив, що компанія декларувала видачу позики в криптовалюті, а насправді видала кредити в гривні за завищеними відсотками.
- Так BitCapital ухилялась від виконання вимог українського законодавства, йдеться у релізі регулятора. Також для обходу фінансового регулювання компанія використовувала юридичну особу-нерезидента Golden Interest Group Limited, зареєстровану за кордоном.
- Серед ключових порушень регулятор виявив завищені відсоткові ставки, приховування реальної вартості кредиту, непрозорі умови договорів і порушення законодавства про захист прав споживачів.
- До Нацбанку надійшло понад 700 скарг від клієнтів BitCapital. Найбільше постраждали соціально незахищені громадяни та військовослужбовці, яким компанія відмовляла у передбачених законом пільгах та застосовувала жорсткі методи стягнення боргів.
- Регулятор визнав діяльність BitCapital незаконною та може ініціювати подальші санкції.
Популярне Категорія Інновації Дата Вчора «Важко сказати, де знайдемо фінансування». USAID був основним донором Мінцифри, але тепер допомога під питанням. Чи є план «Б»?
Контекст
Онлайн-сервіс BitCapital був зареєстрований за юридичною особою ПАТ «ЗНВКІФ «БІТ КАПІТАЛ» у січні 2008-го в Дніпрі, за даними YouControl. Уповноважена особа – Анжеліка Миколаївна Паначова. Розмір статутного капіталу юридичної особи становить 200 700 000 грн. Статус юридичної особи припинено в липні 2017-го.
Наразі єдиним законним платіжним засобом на території України є гривня. Законодавство про віртуальні активи розробляється.
У Верховній Раді вже зареєстровані два законопроєкти, які мають врегулювати обіг віртуальних активів. Перший просуває Національна комісія з цінних паперів та фондових ринків (НКЦПФР), другий – Міністерство цифрової трансформації.
У першому кварталі цього року в Раді хочуть ухвалити законопроєкт про врегулювання віртуальних активів. Головне питання, яке має розв’язати майбутній законопроєкт, – оподаткування галузі та визначення органу, який буде її регулювати.
Верховна Рада у листопаді 2023-го ухвалила закон, який передбачає обмеження максимальної ставки за мікрокредитами на рівні 1% на день.