Низка провідних бізнес-об’єднань висловилась проти ухвалення законопроєкту №12367, який вносить зміни до Кримінального процесуального кодексу та Закону «Про прокуратуру», йдеться в їхній спільній заяві 16 січня. Вони наголошують, що запропоновані зміни можуть створити додаткові важелі впливу на підприємців і потенційний тиск на бізнес, а також створити підстави для свавілля правоохоронних органів.
Форум «Вільна» повертається 20 лютого, щоб стати вашим джерелом ідей, знайомств і можливостей. Early bird квитки вже у продажі — спеціальна пропозиція діє до 19 січня включно. Долучайтеся до заходу за посиланням! 🎟
Ключові факти
- Згідно із заявою, Федерація роботодавців України, Асоціація Підприємців-ветеранів АТО, Спілка українських підприємців, Спілка Diia.City United, Маніфест 42, Коаліція бізнес-спільнот за модернізацію України, Український союз промисловців і підприємців, Міжнародна бізнес-спільнота Board, Торгово-промислова палата України глибоко занепокоєні проєктом закону №12367, а також альтернативними №12367-1, №12367-2, №12367-3.
- За їхніми словами, запропоновані зміни створюють ризики порушення принципу презумпції невинуватості, принципу змагальності сторін та покладення тягаря доведення на сторону захисту, що суттєво впливає на бізнес-середовище України.
- Підприємці наголошують, що проєкти передбачають автоматичне продовження строків досудового розслідування, а також відсутність автоматизму закриття справ у звʼязку з закінченням строків досудового розслідування і перекладення тягаря доведення на сторону захисту.
- Наголошується, що «через таку невизначеність і можливість зловживань, правоохоронці направлятимуть обвинувальні акти в суди, а на етапі підготовчого провадження вже нічого не можна буде зробити, як це зараз передбачено, і стороні захисту потрібно буде проходити всю процедуру судового розгляду».
- Бізнес-спільнота вважає, що такі зміни вносять ще більшу невизначеність в рамках кримінальних проваджень, паралізації та блокування його господарської і комерційної діяльності через слідчі дії і затягування строків.
- Бізнес закликав Верховну Раду та народних депутатів не підтримувати вказані законопроекти і ініціювати широке обговорення з представниками бізнесу, експертами та громадськістю для розробки змін, які сприятимуть покращенню доступу до правосуддя без створення додаткових ризиків для бізнесу.
Популярне Категорія Інновації Дата Сьогодні Україна вироблятиме чипи, для цього потрібно від $1 млрд. Ціль затверджено 14 січня у Стратегії інновацій від Мінцифри. Forbes дізнався, які варіанти на столі
Контекст
Кабінет міністрів виніс на розгляд парламенту законопроєкт №12367 про скасування так званих правок Лозового 30 грудня 2024 року. Проєкт закону розроблено на виконання Меморандуму про економічну та фінансову політику з Міжнародним валютним фондом у рамках програми розширеного фінансування.
У Меморандумі зазначено, що законопроєкт передбачає внесення змін до Кримінального процесуального кодексу, які дадуть змогу Спеціалізованій антикорупційній прокуратурі керувати запитами про екстрадицію та взаємну правову допомогу, а також раціоналізувати наслідки спливу строків досудового розслідування (зокрема, у справах про корупцію), що нівелює дію норм «правок Лозового».
НАБУ та САП закликали парламент підтримати законопроєкт №12367-3. Вони наголошували, що він спрямований на підвищення ефективності досудового розслідування та забезпечення невідворотності покарання за корупційні правопорушення.
9 січня Transparency International Ukraine рекомендувала доопрацювати проєкт закону, оскільки певні його положення є «ризиковими та недосконалими».