Українські морські порти у 2024 році обробили рекордні 97,2 млн т вантажів, перевищивши показник 2023 року на 57%, повідомляє Міністерство розвитку громад 6 січня із посиланням на оперативні дані ДП «Адміністрація морських портів України».
Українські порти є ключовою ланкою для експорту, зокрема зернових і металопродукції.
Ключові факти
- Близько 60 млн т від загального обсягу склала аграрна продукція, підтверджуючи ключову роль портів в експорті українського агросектору. Морським шляхом було експортовано 88,1 млн т вантажів проти 56,2 млн т роком раніше.
- В АМПУ зростання вантажообігу морських портів на тлі обстрілів назвали «вражаючим».
Популярне Категорія Гроші Дата 01 січня Яким буде курс долара, рівень інфляції та наскільки зросте ВВП. Прогноз на 2025 рік від ЦЕС, Dragon Capital, ICU, KSE, Oxford Economics та НБУ
Контекст
У серпні 2023 року, після виходу РФ із «зернової» угоди, Україна запропонувала судновласникам новий морський маршрут уздовж східного берега Чорного моря. Тоді з українських портів успішно рушило п’ять суден, заблоковані в Україні від початку російського вторгнення.
За рік українським морським коридором більш як за рік скористалися понад 2500 суден і було транспортовано вже 70 млн т вантажів.
За час повномасштабного вторгнення відбулося понад 50 атак на портову інфраструктуру, внаслідок яких пошкоджень зазнали понад 280 об’єктів портової інфраструктури, знищено понад 100 000 т агропродукції, за даними Мінвідновлення у жовтні 2024-го.
У портах Чорноморськ, Південний та Одеса вирішили посилити оборонні заходи, облаштувати мобільні укриття, додатково будуть виділені кошти на відновлення інфраструктури Одеського порту.
За січень – листопад 2024 року обсяг перевалки вантажів у морських портах України досяг 89,8 млн т, перевищивши торішній показник (52,9 млн т) на 69,7%.